Bursa
Çok Bulutlu
6.3°

Beştepe'ye EYT önergesi

GÜNCEL , 17 Ağustos 2019 Cumartesi, 12:38

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle emeklilikte yaşa takılan ve aylık bağlanma oranı sonucunda emekli maaşları düşen vatandaşlara ilişkin soru önergesini TBMM Başkanlığına sundu.

Beştepe'ye EYT önergesi

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek'in, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına sunduğu önerge şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Rafet ZEYBEK Antalya Milletvekili

Ülkemizde ekonomik krizin getirdiği geçim sıkıntısının etkileri her geçen gün artmaktadır. Kamu harcamalarındaki israfın faturası vatandaşa yüklenmektedir. Ekonomik krizin emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımıza getirdiği sıkıntılar hala çözüm beklemektedir. Vatandaşlarımızın kazanılmış haklarından doğan taleplerine siyasi iktidar bugüne kadar bir çözüm önerisi sunmamış ve sunulan çözüm önerileri de reddetmiştir.

Bu bağlamda;

1. Ülkemizde Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) kaç vatandaşımız vardır?

2. İŞKUR'a başvurarak iş arayan emekli sayısı nedir?

3. İŞKUR 'a başvuran ve iş arayan kaç emeklilikte yaşa takılan vardır?

4. Emeklilikte Yaşa Takıldığı için emekli olamayan, yaşı ilerlediği için iş bulamayan vatandaşlarımız için öncelikli istihdam planı mevcut mudur?

5. 2000 yılından sonra emekli olan yurttaşlarımıza intibak yasası veya seyyanen zam yapılmasına dair çalışmalar var mıdır? Var ise bu çalışmalar nedir?

6. Aylık Bağlanma Oranı sonucunda emekli maaşları düşen kaç kişi vardır? Aylık bağlanma oranı katsayılarının düzenlemesine dair bir çalışma mevcut mudur?

7. Asgari ücretin altında emekli maaşı alan vatandaşlarımız var mıdır? Var ise sayısı nedir?

8. Emeklilik yaşı dolduğu halde çalışmak zorunda olan kaç vatandaşımız vardır?

9. Emeklilik yaşı dolmasına rağmen pirimi dolmadığı için emekli olamayan kaç vatandaşımız vardır?

10. Yaşı ilerlediği için iş bulamayan vatandaşlarımız için bir düzenleme veya istihdam yaratmayı düşünüyor musunuz?"

EYT'Lİ SAYISI NEDEN AÇIKLANMIYOR? ÖZÜPAK AÇIKLADI...