Bursa
Çok Bulutlu

Beş katlı binanın balkonu çöktü!

GÜNCEL , 20 Mart 2020 Cuma, 07:16

Gece saatlerinde Pendik Devlet Hastanesi, Acil girişinin yanında bulunan beş katlı bir apartmanın dört katında bulunan balkonlar büyük bir gürültüyle çöktü. Binadaki vatandaşlar panikle dışarıya çıktı

Beş katlı binanın balkonu çöktü!

Olay, saat 01.30 sıralarında İstanbul'un Pendik ilçesi, Batı Mahallesi, Doktor Orhan Maltepe Caddesi'nde bulunan beş katlı bir binada meydana geldi. Binanın içerisinde yaşayanların olduğu sırada beşinci kattaki balkon olduğu yerden koptu ve altındaki üç balkonla birlikte yere büyük bir gürültüyle çakıldı. O sırada bina altında ve balkonlarda kimsenin olmayışı büyük bir faciayı önlerken ortalık savaş alanına döndü. Binadaki vatandaşlar başta olmak üzere tüm mahalleli ve hastanedekiler kısa süreli panik yaşarken olay yerine gelen itfaiye ve polis ekipleri bina çevresine güvenlik şeridi çekti. İtfaiye ekibi binada yaşayan vatandaşları güvenli bir şekilde tahliye ederken yaşadıkları korku gözlerine yansıdı. Uzun süre yerle bir olan balkonlarına bakan bina sakinlerinden birisi, "Çatlakta da kendisine söyledim ev sahibine hatta gelip gösterdim kendisine. Yok dedi ben geldiğimden beri böyleydi hiç bir şey yok dedi. Vallahi dedim sen çıkarsın balkona olduğu gibi inersin aşağıya veya başka birisinin ölümüne sebep olursun. Ya oradan birisi geçseydi ne olacaktı." diye sitemde bulundu. İtfaiye ve Zabıta ekipleriyle uzmak kişilerin bina içerisinde ve çevresinde incelemeleri devam ediyor.

BİNA MÜHÜRLENDİ

Pendik Devlet Hastanesi, Acil girişinin hemen yanında yer alan binanın balkonlarında meydana gelen çökme hastanedekilerde kısa süreli korkuya neden olurken Zabıta ekipleri binayı mühürledi. Çökmenin yaşandığı binanın yanında yer alan beş katlı bina da tedbir amacıyla tahliye edilirken çökmenin meydana geldiği binanın ilerleyen günlerde kontrollü şekilde yıkılması bekleniyor.

BİNA SAKİNLERİ TAHLİYE EDİLDİ

Ortalığın savaş alanına döndüğü olayda binada yaşayan vatandaşlar ve mahalle sakinleri büyük panik yaşarken polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Pendik İtfaiyesine bağlı ekipler ve uzman kişilerin kontrolü sonrasında mühürlenen binada ki vatandaşlarla tedbir amacıyla boşaltılan yan binadaki vatandaşlar Pendik Belediyesi tarafından otellere yerleştirildi. Yardıma muhtaç iki hasta vatandaş ise sedyeyle indirilerek ambulanslarla konaklayacakları otele doğru hareket etti.
Gece saatlerinde yaşadıkları olayın şokunu üstünden atamayan mahalle sakinleri uzun süre çöken balkonlara endişeli gözlerle bakarken tahliye edilen binadaki yaşlı bir kadının otele gitmek için bindirildiği otomobilde Zabıta ile yaşadığı diyalog duygulandırdı. Havanın soğuk olması üzerine yaşlı kadını kısa sürede arabaya götürmek isteyen Zabıta, 'Arabada ısıtıcıyı da açalım üşüme teyzem' diyerek hem yaşlı teyzenin hem de yanındaki diğer vatandaşların takdirini aldı.