Bursa
Açık
25.8°

Belçika ordusu kriz yöneticisi arıyor

DÜNYA , 12 Eylül 2019 Perşembe, 09:11

Belçika ordusu, bütçe yetersizliği ve 'emeklilik krizi' ile baş edebilecek kriz yöneticisi aradığını duyurdu.

Belçika ordusu kriz yöneticisi arıyor

Belçika ordusu kriz yöneticisi aradığına ilişkin bir duyuru yayınladı.

Sivil de olabileceği duyurulan yöneticinin orduda görev yapan personelin yüzde 40'ının emekli olacağı ve bütçe yetersizliği altında orduyu savaş düzeninde tutacak profilde olmasının beklendiği kaydedildi.

Belçika basınında bu profile uygun olarak General Marc Thys'ın ismi öne çıktı. Thys ise bu konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Ordudan duyurulan bu ilana Askeriye Birlik Sendikası'ndan (ACMP-GFCM) destek geldi. Sendikadan duyuru ile ilgili olarak "Tam olarak destekliyoruz. Nihayet, kamuoyu da savunmaya verilen öneme ilişkin çözümlere ulaşmanın tam zamanı olduğunu kabul etti" açıklaması geldi.

Savunma Bakanlığı'na göre ordunun hayatta kalması için 2,4 milyar euroya ihtiyaç var. Şu anda ülkeyi azınlık hükümeti yönettiği için, bütçe yetersizliği orduyu finans açısından zor durumda bırakıyor. Bütçe kısıtlamasının yanı sıra ilerleyen dönemde orduda görev yapan personelin yüzde 40'nın emekli olması yeni yöneticinin çözmesi gereken en önemli problemler olarak öne çıkıyor. Bu durumda seçilecek olan kişinin 2025 yılına kadar 12 bin işe alım yapılması gerekiyor.