Bursa
Çok Bulutlu
13.9°

Beethoven 250 yaşında!

KÜLTÜR-SANAT , 24 Ocak 2020 Cuma, 14:31

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası,dün akşam Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği konserde, klasik müzik tarihinin devrim yaratan bestecilerinden Ludwig van Beethoven'in eserlerine yer verdi. "Beethoven 250 Yaşında" başlığıyla gerçekleşen konserin şefi Antonio PIROLLI, konserin solisti ise genç yeteneklerimizden 1997 doğumlu piyanist Iraz YILDIZ oldu.

Beethoven 250 yaşında!

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium katkılarıyla dün akşam Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

"Beethoven 250 Yaşında" başlığıyla gerçekleşen konserin şefi, 1987 yılında dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olan 3. Arturo Toscanini Şeflik Yarışması'nda 3.lük ödülü kazanan ve halen yurdışında şeflik kariyerine devam eden Şef Antonio PIROLLI.


Konserin solisti ise, Fransa, Almanya, Avusturya, İsviçre gibi ülkelerde konserler veren ve halen eğitimine Paris Ecole Normale de Musique'de Prof.Jean-Bernard Pommier ile devam eden, genç yeteneklerimizden, 1997 doğumlu piyanist Iraz YILDIZ.


Coriolan Uvertürü ile başlayan konser, Beethoven'in konçerto anlayışında büyük bir devrim yaratarak müzik tarihini değiştiren yapıtlarından biri olan 2.Piyano Konçertosu ile devam etti.

Konserin ikinci yarısında seslendirilen 8. Senfoni ise bestecinin yazdığı 9 senfoni içinde baştan sona neşeyi anlatan tek senfonisidir.