Bursa
Açık
28.5°

BBDSO, yeni yılın ilk konserinde Barok'tan Klasiğe yine dopdoplu

KÜLTÜR-SANAT , 10 Ocak 2020 Cuma, 09:54

Yeni yıl konseri ile izleyici rekoru kırarak büyük ilgi ve beğeni toplayan BBDSO, dün akşam gerçekleşen konserinde, yaylı çalgıların eşsiz tınıları ile Barok Müziğin dünyadaki önemli temsilcilerinden, Blok Flüt sanatçısı Maurice STEGER'i şef ve solist olarak ağırladı.

BBDSO, yeni yılın ilk konserinde Barok'tan Klasiğe yine dopdoplu

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium'un katkılarıyla dün akşam Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Barok dönemin oya gibi işlenmiş saf, kristalize tınıları biz kez daha Bursa'lı sanatseverlerle buluştu.

Ülkemizdeki senfoni orkestralarında çok ender rastlanabilecek bu sıradışı konser büyük beğeni topladı.

Birçok ödül sahibi İsviçreli Maurice Steger, Barok müziğin en önde gelen yorumcularındandır. Müzik eğitimini aldığı Zürih'te yaşamaktadır. Barok müziğin aslına uygun olarak icrası konusunda tarihsel araştırmalar yapmış, Marcus Creed ve Reinhard Goebel'in özel rehberliğinde şeflik çalışmıştır. Sanatçı dünyanın en ünlü Senfoni ve Barok Orkestraları ile Şef ve Solist olarak düzenli olarak konserler vermektedir.

Konserin ilk yarısında Barok Dönem'in ünlü ve sıradışı yapıtlarından seçme eserlerinden oluşan program, Şef ve Solist Maurice Steger'in usta yorumu ile Bursalı sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Konserin ikinci yarısında ise Wolfgang Amadeus Mozart'ın "Haffner" başlıklı 35. Senfonisi seslendirildi. Mozart, bu senfonisini Salzburg'lu zengin bir aileye ithaf etmiştir ve eser ilk seslendirilişinden sonra büyük beğeni topladı..