Bursa
Parçalı Bulutlu
21.8°

BBDSO, Hermias Trio'yu ağırladı

KÜLTÜR-SANAT , 16 Ocak 2020 Perşembe, 22:38

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.Kentin ödüllü orkestrası BBDSO, bu akşam gerçekleşen konserinde, L.van BEETHOVEN ve W. A. MOZART'ın eserlerinden oluşan bir programla seyirci karşısına çıktı.

BBDSO, Hermias Trio'yu ağırladı

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium'un katkılarıyla bu akşamı Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Kentin ödüllü orkestrası BBDSO, bu akşam gerçekleşen konserinde, L.van BEETHOVEN ve W. A. MOZART'ın eserlerinden oluşan bir programla seyirci karşısına çıktı.Orf Radyo Senfoni Orkestrası, Webern Oda Filarmonisi, Pro-Arte Orchester Wien, St. Petersburg Oda Filarmonisi ve Järvi Academy Sinfonietta Orkestrası gibi orkestralara davet edilen şef Batuğhan Uzgören'in yönettiği konserin ilk yarısında L.van Beethoven'ın üçlü konçertosu seslendirildi. Keman, Piyano ve Viyolonsel, üçlü konçertoda her daim ön plandadır. Beethoven bu eserini Prens Lobkowitz'e adamıştır.

2017'de kurulan Trio Hermias, kemanda Tibor Varga'nın eski öğrencisi ve Çeşme Uluslararası Müzik Akademisi ve Festivali'nin genel koordinatörü Mehmet Yasemin,

Viyolonselde Prof. Itamar Golan ile Prof. Miguel Da Silva'nın başarı burslarına doymayan öğrencisi Nil Kocamangil,

Piyanoda ise Trinity College of Music ve Tel Aviv'deki Buchmann-Mehta School of Music'te okumuş, Şimdiyse İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarlarında öğretim görevlisi olan Eren Aydoğan'dan oluşuyor.

Barok dönemden modern döneme kadar uzanan geniş bir oda müziği repertuvarını kendilerine özgün yorumlarıyla sunan bu seçkin ekip, bir yandan da Türk bestecilik tarihi mirasına sahip çıkıyor.
Konserin ikinci yarısında ise Wolfgang Amadeus MOZART'ın 40. senfonisi seslendirildi.