Bursa
Açık
33.6°

BBDSO'da İbrahim Yazıcı rüzgarı

KÜLTÜR-SANAT , 06 Aralık 2019 Cuma, 01:17

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, dün akşam gerçekleştirdiği kış mevsiminin ilk konserinde, BRAHMS, YAZICI ve HAYDN'ın eserlerinden oluşan bir programla seyirci karşısına çıktı.

BBDSO'da İbrahim Yazıcı rüzgarı

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Filarmoni Derneği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Premium katkılarıyla, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Mersin Devlet Opera ve Balesi şefi, İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Sanat Direktörü ile Olten Filarmoni Orkestrası Müzik Direktörü İbrahim Yazıcı'nın yönettiği konserde, Soprano Selva Erdener ile Piyanist İris Şentürker solist olarak yer aldı.Müzikal kişiliği ve enerjisiyle şimdiye kadar konser yaptığı tüm ülkelerde gerek dinleyicilerin, gerek müzik otoritelerinin ilgi odağı haline gelen Yazıcı, konserin ilk bölümünde Johannes Brahms'ın "Piyano Konçertosu NO:1" eserini, ikinci bölümünde ise Joseph Haydn'in 104. Senfonisi'ni BBDSO eşliğinde seslendirildi. 1992 yılında üniversite yıllarında ilk deneyimi Hayd'ın 104. Senfonisini çalarak orkestra şefliğine adım attığını dile getiren Yazıcı, 1992 yılından sonra bu eseri ilk defa dün akşam Bursa'da çaldığını söyledi.


Üç ünlü şairimiz Dört Şarkı ile buluşuyor!
İbrahim Yazıcı'nın "Dört Şarkısı", Türkçe'nin önde gelen üç şairi Ataol Behramoğlu, Metin Altıok ve Cahit Sıtkı Tarancı'nın şiirlerinde müziklerini bulduğu bir eserleri Soprano Selva Erdener ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte Bursalıların beğenisine sundu.

HABER FOTOĞRAFLAR: MUHARREM VURUCULAR

KONSERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ