Bursa
Parçalı Bulutlu
31.9°

BBDSO'da Elif Ece Cansever rüzgarı

KÜLTÜR-SANAT , 30 Ocak 2020 Perşembe, 21:10

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası,bu akşam Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği konserde, Çaykovski ve Haydn'ın eserlerinden oluşan bir programla seyirci karşısına çıktı.

BBDSO'da Elif Ece Cansever rüzgarı

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği, ve Uludağ Premium katkılarıyla bu akşam Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Kentin ödüllü orkestrası BBDSO, bu akşam yaşına göre başarıdan başarıya imza atmış ve birçok yarışmada ödül almış keman sanatçımız Elif Ece Cansever'i ağırladı.


Uludağ Universitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi ve BBDSO şefi Dağhan Doğu'nun yönettiği konserin ilk yarısında, Çaykovski'nin etkileyici bir romantizmin yanısıra olağanüstü bir virtüozluk gerektiren ve keman edebiyatının en güç eserlerinden biri olarak kabul edilen keman konçertosunu, genç yeteneklerimizden, Keman sanatçımız Elif Ece Cansever seslendirdi.

Eser, bestecinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir.


Konserin ikinci yarısında ise BBDSO, Joseph Haydn'ın "Veda" başlıklı 45.Senfonisini seslendirdi. Bestecinin erken çağ senfonilerinin en tanınmışı, 1772 yılında bestelediği 45.Senfonidir. Eserin en ilgi çekici yanı, beşinci ve son bölümde 107 ölçüden oluşan uzun ve ağır bir ezgide, sırasıyla nefesli ve yaylı çalgıların yavaş yavaş sahneyi terketmesidir.