Bursa
Parçalı Bulutlu
22°

Bayram namazı nerede kılınacak? Diyanet İşleri Başkanı açıkladı...

GÜNCEL , 15 Mayıs 2020 Cuma, 13:58

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 16 Mart'ta düzenlediği basın toplantısında corona virüsü tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde camilerde cemaatle namaz kılınmayacağını duyurmuştu. Vatandaşların ise bayram namazı camide kılınacak mı, bayram namazı tek başına kılınır mı merakı devam ediyor.

Bayram namazı nerede kılınacak? Diyanet İşleri Başkanı açıkladı...

Sözcü'nün haberine göre Başkan Ali Erbaş, Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda yaklaşan Ramazan Bayramı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Camilerin 12 Haziran'da açılacağını duyuran Erbaş, 24 Mayıs'ta vatandaşların camilerde Bayram Namazı'nı eda edemeyeceklerini açıkladı. Yani vatandaşlar Cuma namazındaki gibi Bayram Namazını kılamayacak.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açıklamalarının ardından vatandaşlar Bayram namazını nasıl kılabilecekleri sorusuna yanıt arıyor. Peki, evde bayram namazı kılınabilir mi? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekât? İşte Bayram namazına ilişkin merak edilen soruların yanıtı... İşte detaylar...

BAYRAM NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Bayram namazları, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere yılda iki kez kılınan bir namazdır. Bayram namazının kılınış zamanı ise bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra olarak belirlenmiştir.

BAYRAM NAMAZI FARZ MIDIR, SÜNNET MİDİR?

Cuma namazı farz olan kimselere, Ramazan ve Kurban Bayramı namazları vaciptir. Cuma namazı için lazım olan bütün şartlar, bayram namazları için de lazımdır. Bayram namazı için hutbe sünnettir ve namazdan sonradır. Hutbe okunmasa da bayram namazı geçerli sayılır. Fakat sünnet terk edilmiş olur.
Şâfi mezhebinde bayram namazları sünnettir. Bir görüşe göre de farzdır. Ve İslamın şiarındandır. Cemaatle kılınması önceliklidir. Şâfi mezhebine göre, yalnız başına hutbesiz de kılınabilir.

BAYRAM NAMAZI EVDE KILINIR MI?

Kur-an'ı Kerim 'de Ramazan Bayramı ile ilgili ayet şu şekildedir:
"(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz (tekbirler getirmeniz) ve şükretmeniz içindir." (Bakara, 2/185).

Kur'an- Kerim'deki ilgili ayetlerden bayram namazının cemaatle kılınması gerektiği anlaşılmaktadır. Dolayısıyla cemaatle olmak kaydıyla evde veya herhangi bir mekânda bayram namazı kılınabilir.

Yavru yaban keçileri hastane bahçesine indi
Yavru yaban keçileri hastane bahçesine indi
'Hatalıyım sıkıyorsa ara' yazdı, kaza yaptı
'Hatalıyım sıkıyorsa ara' yazdı, kaza yaptı
Bursa kaplıcalarında yeni dönem
Bursa kaplıcalarında yeni dönem
Ünlülerin bilinmeyen hastalıkları
Ünlülerin bilinmeyen hastalıkları