Bursa
Açık
30.6°

Başkanlık yarışına Barbie de girdi!

YAŞAM , 30 Temmuz 2020 Perşembe, 10:15

ABD'deki başkanlık yarışına Barbie de girdi. Mattel oyuncak şirketi, yeni oyuncak koleksiyonunda siyahi kadın başkan adayı ve kadınlardan oluşan ekibe yer verdi.

Başkanlık yarışına Barbie de girdi!

Halihazırda ABD başkanlık seçimleri için hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti adayının her ikisi de beyaz erkekken, oyuncak şirketi Mattel, yarışa yeni oyuncaklarıyla girdi ve pek çok Amerikalının ilk kadın başkan hayalini canlandırdı.

SİYAHİ KADIN BAŞKAN ADAYI

Mattel, Barbie'nin yeni 2020 'Kampanya Ekibi' setini tanıttı. Yeni oyuncak koleksiyonunda siyahi kadın başkan adayının ekibinin tamamı kadınlardan oluşuyor.

Dört kişilik bir ekibin canlandırıldığı yeni koleksiyonda, kampanya ekibinde yer alan her bir kadının farklı görevi bulunuyor.

Siyahi başkan adayı pembe blazer ceketiyle mikrofon başında görülüyor. Diğer oyuncaklar kampanya yöneticisi, kampanya bağışçısı ve bir de seçmenden oluşuyor.

Mattel, yeni oyuncak setinin "kız çocuklarını kamuda liderlik rollerine hazırlamayı ve geleceği şekillendirme konusundaki ilgilerini artırmayı" hedeflediklerini açıkladı.

Mattel'in global yöneticisi Lisa McKnight, "1959'dan beri Barbie, kızları okulda, toplulukta ve bir gün ülkede lider olması için cesaretlendirdi" ifadesini kullandı.

AYRIMCILIK ELEŞTİRİLERİNİ DİKKATE ALDI

Ürettiği oyuncaklarda teptip güzellik standartlarını dayattığı, ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle eleştirilen Mattel şirketi, Barbie bebeklere çeşitlilik kazandırma yoluna gitti. Şimdi 5 farklı vücut tipi, 22 çeşit ten rengi, 76 saç stili, 94 saç rengi ve 13 farklı göz rengine sahip Barbie'ler mevcut.