Bursa
Açık
22.8°

Başkan akrabalarına yasak geliyor!

GÜNCEL , 04 Ocak 2020 Cumartesi, 14:21

enBursa.com Köşe Yazarı Cennet Cankılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla belediye başkanı yakınlarının belediyelerde veya belediye şirketlerinde işe alınmasının sona erdiğini yazdı.

Başkan akrabalarına yasak geliyor!

Son zamanlarda kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri olan belediye başkanı yakınlarının belediyelerde veya şirketlerinde görev alması dönemi sona eriyor.

enBursa.com Köşe Yazarı Cennet Cankılıç, bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile bu uygulamanın tarih olacağını yazdı.

Cankılıç'ın yazısındaki ilgili bölüm şu şekilde: "Örnekleri mevcut.

Belediye başkanlarının akrabalarını, yakınlarını belediyede veya belediyeye bağlı şirketler ile kurullarda, komisyonlarda işe almaları kamuoyunda en çok tartışılan konuların başında geliyor. Siyasi partilerin genel başkanlarınca da etik ve ahlaki bulunmadığı belirtilmekle beraber daha bu güne kadar hiçbir hükümet bununla ilgili prosedür uygulamadığı gibi, Meclis de yasal düzenlemede bulunmadı.

İşte kamu vicdanını rahatsız eden bu konu artık yasal bir gerekçeye oturtuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla AK Parti Yerel Yönetimler Genel Başkanlığı'nın hazırladığı ve Genel Başkan Mehmet Özhaseki'nin Ekim ayında kamuoyuna açıkladığı 9 maddelik Yerel Yönetimler Yasa Taslağı çalışmalarında sona gelindi.

Buna göre belediye başkanları birinci, ikinci ve üçüncü derece yakınlarını belediyelerde veya belediyeye bağlı şirket ile kurumlarda hiçbir şekilde doğrudan veya sözleşmeli olarak da işe alamayacaklar.

Yasa taslağının önümüzdeki bir ay içinde TBMM'ye gelmesi bekleniyor."

CENNET CANKILIÇ'IN BUGÜNKÜ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN