Bursa
Puslu
5.1°
enBursa Haber

Başbakan FETÖ davalarının avukatlarıyla buluştu

GÜNCEL , 03 Şubat 2018 Cumartesi, 11:41

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde 15 Temmuz darbe davalarının müşteki taraf avukatları ile toplantı yaptı.

Başbakan FETÖ davalarının avukatlarıyla buluştu

Başbakanlık Basın Merkezince, Başbakan Binali Yıldırım'ın dün Çankaya Köşkü'nde 15 Temmuz darbe davalarının müşteki taraf avukatları ile yaptığı toplantının görüntüleri paylaşıldı. Yıldırım, toplantıda özetle şunları söyledi:

'298 FETÖ DAVASI'

"Bugün itibarıyla 55 ilde başbakanlığımızın da müdahili olduğu 298 dava sizler, tarafından takip ediliyor. Bu davalardan anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna ilişkin ilk derece mahkemelerince 2017'de 41, 2018'de 7, toplamda da 48 dava karara bağlanmıştır. Silahlı örgüte üye olma suçlarına ilişkin ise ilk derece mahkemelerince 2017 yılında 42, 2018'de ise 5 karar verilmiştir."

'ZEYTİN DALI HAREKATI'

"Gerek yurt içinde gerek yurt dışında terör örgütlerine karşı amansız bir mücadele veriyoruz. Ülkemizin bu haklı mücadelesine gölge düşürmeye çalışan içeride ve dışarıda da mihrakların olduğunu görüyoruz. Özellikle kılı kırk yararak, kahraman Mehmetçiğimizin, güvenlik güçlerimizin yaptığı bu operasyonları, 'Sivillere zarar veriliyor, siviller öldürülüyor' gibi kara propagandaya dönüştürme konusunda terör örgütleri hiçbir sınır tanımıyor. Geçmiş dönem fotoğrafları, geçmiş dönem olaylarını sosyal medyada bugün olmuş gibi anlatmakta çok mahirler. Bunların sponsorları da var. Yurt dışındaki bazı ülkeler bunlara alan açıyor. Siviller nerede zarar görüyor? Bunun cevabını, bunu söyleyenler versin. Asıl sivil zararları Türkiye'de, bizim ülkemizde."

'MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ'

"Kim ne derse desin bu, Türkiye'nin milli güvenlik meselesidir, vatandaşının can ve mal emniyeti meselesidir. Bununla da sınırlı değil. Aynı zamanda o bölgede yaşayan yarım milyon insanı terör örgütünün zulmünden kurtarma operasyonudur. Oradaki Kürtleri, Arapları, Türkmenleri de terör örgütünün her türlü baskısından, tacizinden, zulmünden kurtarmak için de bu operasyonu sürdürüyoruz. Ülkemizin ve milletimizin birliği ve geleceğimizin inşası için bütün kurumlarımız, bütün görevlilerimiz büyük bir özveriyle çok şükür çalışıyor." ifadelerini kullandı.