Bursa
Parçalı Bulutlu
26.5°

Bakanlardan Bursa çıkarması!

BURSA , 17 Temmuz 2020 Cuma, 20:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından temeli atılacak olan yerli otomobil fabrikasında son hazırlıklar tamamlandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile temel atma töreni öncesi incelemelerde bulundu.

Bakanlardan Bursa çıkarması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yarın temeli atılacak olan yerli otomobil fabrikasında hazırlıklar tamamlandı.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) yerli otomobilinin üretimi için Bursa'nın Gemlik ilçesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait araziye kurulacak fabrikanın temel atma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yarın 17.30'da yapılacak.

Temel atma töreni öncesi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bursa'ya geldi. Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bakan Akar ve Bakan Varank ile Türkiye'nin Otomobili'nin üretileceği TOGG Mühendislik Tasarım ve Üretim Tesisleri inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Törende, yeni tip corona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda konuk hazır bulunacak.

Temelin atılmasının ardından TOGG, yerli otomobil üretimi için Gemlik'te tahsis edilen arazide inşaata başlayacak.

22 milyar TL öngörülen yatırımla inşa edilecek yerli otomobil fabrikasının temel atma töreni öncesi bölgede hummalı çalışmalar devam ediyor.

Askerî hara bölgesinde bin dönümlük alanda kurulacak olan fabrika ile doğrudan 4 bin 323 kişiye istihdam sağlanacak.

Temel atılmasının ardından fabrika inşaatında 2 bin kişi çalışacak.