Bursa
Açık
25.1°

Bakan Selçuk'tan EYT'liler hakkında olay ifade!

EKONOMİ , 13 Aralık 2019 Cuma, 11:17

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bütçe görüşmeleri kapsamında söz aldığı TBMM'de EYT'liler için 'emekliliğe hak kazanamayanlar' ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk'tan EYT'liler hakkında olay ifade!

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bütçe görüşmeleri kapsamında TBMM'de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşları tarafından gerçekleştirilen 2019 yılı faaliyetleri ve 2020 yılı hedefleri hakkında söz aldı.

Bakan Selçuk, konuşmasında Türkiye'nin sosyal politikasında yaşanan dönüşümlerden bahsetti. Türkiye'nin sosyal güvenlik sistemi hakkında bilgi veren Selçuk, "Bizler bugün, sadece bugünü değil geleceği de düşünerek sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi inşa ediyoruz ve gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki ciddi bir dışsal, yapısal müdahale olmadıkça sosyal güvenlik sistemimiz, tahmin ufkumuz olan 2071 yılına kadar güvenli bir şekilde yoluna devam edecek. Bugün Sosyal Güvenlik Kurumunun mali bünyesi uluslararası kabul edilebilir düzeydedir ve her yıl da daha iyiye gitmektedir. Yine, bakıyoruz, aktif sigortalı sayımıza: 2009 yılında yaklaşık 15 milyon iken 2019 yılı Eylül ayı itibarıyla 22,5 milyona ulaştık. Pasif sigortalı sayımız da -dosya bazında- 2009 yılında 8,5 milyon iken 2019 yılı Eylül ayında yaklaşık 12 milyon kişiye yükselmiş durumda. Bütün dünyada "aktif/pasif oranı" dediğimiz, çalışanın emekliye oranı 4 iken bizde 2'nin altında. Ama yine bakıyoruz, 2009 yılında aktif-pasif oranı 1,78'lerdeyken bugün 1,82'lere yükselmiş durumda" dedi.

65 YAŞ EMEKLİLİK 2048'DE

Selçuk, konuşmasının bu bölümünde EYT konusuna şu sözlerle değindi:

"Burada konuyla ilgili olması hasebiyle aktif-pasif oranını etkilediği ve sosyal güvenlik sisteminin mali yapısıyla doğrudan ilgili olduğu için sosyal güvenlik sistemimizle ilgili kamuoyunda çokça tartışılan bir hususa da huzurunuzda açıklık getirmek isterim: "Emekliliğe hak kazanamayanlar" ya da "emekliliğe yaşı tutmayanlar" dediğimiz kesimin talepleri."

Öncelikle belirtmeliyim ki bütün dünyada emeklilik için 3 şart aranır. Bunlardan birincisi, belirli bir yaşa gelmek, belirli bir süre prim-gün ödeme sayısına ulaşmak ve belirli bir hizmet süresi. Yasalarla belirlenen bu 3 şarttan herhangi birisinin olmaması durumunda emeklilik müktesep hak kılmaz yani kişi emekli olamaz. Türkiye'de, bütün dünyada olduğu gibi, emeklilik için belirli bir yaş şartı vardı ve maalesef, 1992'de bu şart kaldırıldı. 1999'a gelindiğinde, o dönem SSK Genel Müdürü olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendi ifadesiyle sistem iflas etme noktasına geldi ve bu tarihte emeklilik için yine bir yaş şartı getirildi ama bu sefer kademeli bir geçiş öngörüldü.

AK PARTİ 2008'de, 1999 yılında o dönemin hükûmeti tarafından çıkarılan 4447 sayılı Kanun'la getirilen kademeli yaşı aynen muhafaza etti.

Nitekim, şu ana kadar uygulamada bizim fiilî emeklilik yaşımız 52. Yani 2019 yılında emekli aylığını bağladığımız emeklilerin ortalama yaşı 52.

65 yaş ancak 2048'de devreye girecek. Şu an Türkiye, bütün OECD üyesi ülkeler içinde en erken yaşta emekli eden ülkedir.Dünyanın hiçbir ülkesinde ortalama 52 yaşında kimseyi emekli etmiyorlar. Fransa'yı görüyorsunuz, bunu Anayasa Mahkemesi tevsik etti "Hak kaybı yok." dedi. "