Bursa
Çok Bulutlu
25.1°

Bakan Selçuk, "EYT'lilere düzenleme mümkün değil" dedi ama...

EKONOMİ , 20 Kasım 2019 Çarşamba, 22:17

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'la ilgili, "En az 10 analiz yaptık. Her türlü kombinasyonu denedik. Hiçbirinin maliyeti sürdürülebilir değil" dedi. Bakan Selçuk, "Kaç kişi EYT kapsamında" sorusuna ise cevap vermedi.

Bakan Selçuk, "EYT'lilere düzenleme mümkün değil" dedi ama...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 Merkezi Yönetim bütçe ve 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katıldı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili soruya Selçuk, "Benim elimde on küsur analiz var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil. Emeklilik için yaş şartını bekleyen 1998 öncesi işe giren sigortalımızın ortalama yaşı 48. 65 yaşını bekleyecek değiller. Bunlar kademeli olarak emekli olacaklar. Emeklilik yaşının 65 olduğu iddiası da doğru değil. 2008 reformu tam kendi seviyesine ulaştığı zaman gerçekleşecek yaş. 65 yaş şartı kadın ve erkek sigortalı için 2048'de sağlanacak. 2048 yılına kadar bütün emekliler kademeli olarak belli yaş aralıklarında emekli oluyorlar. Şu anda 52,7 ortalama emeklilik yaşımız var. EYT olan kesimin yaklaşık yarısı şu anda 657 kapsamında" dedi.

'DEMEK Kİ BAKANLIK DA NET VERİ SAHİBİ DEĞİL'

Görüşmelere katılan milletvekilleri, Bakan Selçuk'a "EYT kapsamında kaç kişi" olduğunu sordu. Bu soru üzerine Selçuk, "Yaklaşık yarısı" diyerek net bir cevap vermedi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un cevabını duyan milletvekilleri "Demek ki bakanlık da bu konu hakkında net veri sahibi değil" dedi.