Bursa
Az Bulutlu
28.6°

Bakan Akar: 'İyi komşuluktan yanayız'

GÜNCEL , 13 Eylül 2020 Pazar, 12:15

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komuta kademesi Antalya'nın Kaş ilçesinde dünyada ilk kez uçak taşıyan bir gemiyi batıran Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'i anma törenine katıldı. Sürpriz ziyaret ilçenin karşısındaki Meis adasına Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın ziyaretine denk getirildi.

Bakan Akar: 'İyi komşuluktan yanayız'

Antalya'nın Kaş ilçesinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komuta kademesi Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'i anma törenine katıldı. Akar Atina yönetimi ile gerilen ilişkiler ilgili ise "Biz barıştan yanayız. İsteklerimiz ve taleplerimiz karşılandığı takdirde diyalogdan yanayız" dedi.

MEİS PROVOKASYONU

Kaş'a 2 kilometre uzaklıktaki Meis'i de 2. Dünya Savaşı sırasında İtalyanların adadan ayrılmasının 77. yıldönümü nedeniyle Yunan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu bugün ziyaret edeceği açıklanmıştı.

FRANSA İLE GERİLİM

Doğu Akdeniz'de Oruç Reis'in sismik araştırma çalışmaları ile başlayan gerilime Fransa da dahil olarak Akdeniz'e uçak gemisi göndermişti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Benim Türk halkıyla değil, Erdoğan'la sorunum var" diyen Macron'un sözlerine cevaben, "Sayın Macron, senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak" ifadelerini kullanmıştı.

ANILAN AKER KİMDİR?

Akar ve Komuta kademesinin bugün andığı Mustafa Ertuğrul Aker dikkat çeken bir isim... Aker dünya askeri tarihinde ilk defa uçak taşıyan bir gemiyi (Seaplane tender) batıran kişi olarak tarihe adını yazdırdı. Aker 1917 yılında İtalyanların elinde olan Meis civarında altı deniz uçağı taşıyan İngiliz bandıralı Ben My Chree'i karadan dağ topu ile batırdı.