Bursa
Açık
22.5°

Bakan Akar'dan Libya'ya kritik ziyaret

GÜNCEL , 03 Temmuz 2020 Cuma, 18:20

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ile birlikte Libya'ya gitti. Bakan Akar, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac ile bir araya geldi.

Bakan Akar'dan Libya'ya kritik ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ile birlikte Mutabakat Muhtırası kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri incelemek üzere Libya'nın başkenti Trablus'a gitti. Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Güler, Mitiga Havaalanı'nda askeri törenle karşılandı.

SERRAC İLE ÖNEMLİ GÖRÜŞME

Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Libya'daki durumun yanı sıra iki ülke arasında imzalanan Mutabakat Muhtırası ele alındı.


BAKAR AKAR ASKERLERLE BİR ARAYA GELDİ

Savunma Güvenlik İşbirliği ve Eğitim Yardım Danışma Komutanlığına gelen Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Türk ve Libyalı askerlerle bir araya geldi. Libya Ordusu Batı Harekat Dairesi Komutanı Usame Cuveyli de görüşen Bakan Akar ve Orgeneral Güler, çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Görüşmede "Libyalı kardeşlerimizin daha rahat, daha mutlu, daha güven içinde yaşamaları için destek vermeye devam edeceğiz" diyen Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Bugün de yarın da sizlerin yanınızda olduğumuzu Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları kapsamında Libyalı kardeşlerimiz için yapılması gereken ne varsa yapacağımızı bilmenizi istiyorum. Haklısınız kazanacaksınız biz buna inanıyoruz. Diğerleri haksızlıklarının karşılığını muhakkak alacaklar. Onlar ve onları destekleyenler de kaybedecek, hezimete uğrayacaklar. Çok şehit verdiniz. Şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum."