Bursa
Açık
4.6°

Azerbaycan'ın Dünya çapında iki ünlü sanatçısı ilk kez Bursa'da

KÜLTÜR-SANAT , 20 Aralık 2019 Cuma, 17:36

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, yarın Merinos AKKM Osmangazi Salonu'nda gerçekleşen konserinde iki Azeri besteci: Polad Bülbüloğlu, İlyaz Mirzayev ile Çek besteci Antonin Dvorak'ın eserlerinden oluşan bir programla seyirci karşısına çıktı.

Azerbaycan'ın Dünya çapında iki ünlü sanatçısı ilk kez Bursa'da

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium'un katkılarıyla dün akşam Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Uluslararası üne sahip Azerbaycan'lı orkestra ve opera şefi Ayyub Guliyev'in yöneteceği konserin ilk yarısında BBDSO, Azerbaycan'lı besteci Polad Bülbüloğlu'nun "Aşk ve Ölüm Balesinden Seçmeler" adlı bale müziği ile, yine Azerbaycan'lı besteci İlyas Mirzayev'in bir Azerbaycan yerel çalgısı olan "Balaban" için bestelediği "Balaban Konçertosunu"nu Azerbaycan Devlet Sanatçısı Alihan Samedov'un usta yorumu ile seslendirdi.

BBDSO, konserin ikinci yarısında ise ünlü Çek besteci Antonin Dvorak'ın "Yeni Dünyadan" başlıklı 9. Senfonisini Seslendirecek. Dvorak, 9.Senfonisini Amerika Birleşik Devletleri'ne 1892-1895 yıllarında yaptığı ziyaret sırasında 1893 yılında bestelemiştir. Bestelediği en popüler senfonidir ve çağdaş repartuarlardaki en gözde eserlerden biridir. Eser, bestecinin kendi uyruğu Bohemya halk ezgilerinin etkisi altındadır.

Alihan Samedov, Nefesli sazlar (balaban, klarnet, tütek, zurna, obua, saksafon) ve Azerbaycan Yöresel Halk Sazlarını (Nağara, Goşanağara, Def, Garmon) büyük bir ustalıkla kullanmaktadır.