Bursa
Parçalı Bulutlu
0.6°
enBursa Haber

Atatürk Stadyumu Meydanı'na yeni proje

BURSA , 12 Haziran 2018 Salı, 13:49

AK PARTİ'nin "Millet Bahçeleri" projesiyle Atatürk Stadyumu Meydanı için yeni bir proje hazırlanması gündemde... Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Haziran mitinginde meydan çevresinde kalan tribünlerin de yıkılmasını istedi.

Atatürk Stadyumu Meydanı'na yeni proje

AK PARTİ'nin 24 Haziran seçimleri öncesi açıkladığı en iddialı projelerden biri "Millet Bahçeleri" oldu. "Millet Bahçeleri", yeni stat yapılan illerde eski stadların yerine kurulacak. Bu iller arasında Bursa'da var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü Bursa mitinginde, projeye ilişkin şunları söyledi:

'YEŞİLE GERİ DÖNÜYORUZ'

"43 bin seyirci kapasiteli stadı yaptık mı? O buraya ayrı yakıştı. Burası eski stat. Buraya ne yakışır? İnşallah, burayı da 'Millet Bahçesi' yapıyoruz. Yalnız bir an önce bu tribünler, betonlar... bunları yıkmamız lazım. Yıkacağız ve burası 'Yeşil Bursa'nın güzel bir örneği olacak. Buraya onu yaparak, biz inşallah, yeşili kazıyanlara karşı diyeceğiz ki, 'Biz aslımıza rücu ediyoruz. Yeşile yeniden geri dönüyoruz.' ABD'nin Central Parkı varsa, İngiltere'nin Hyde Parkı varsa bizim de Bursa'da 'Millet Bahçemiz' var, bu kadar basit."

AKTAŞ PROJELERİNİ ANLATTI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Atıcılar'daki iftar sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'a projelerini aktardı. Aktaş, Erdoğan ile görüşmesine ilişkin fotoğrafı, sosyal medya hesabından "Bursa'mızı güzel projeler bekliyor. İftar sonrası Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan"a projelerimizi aktardım" mesajıyla paylaştı.

Fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Aktaş'ın Atatürk Stadyumu Meydanı üzerine konuştukları görülüyor.

Atatürk Stadyumu Meydanı'nın "Millet Bahçesi"ne nasıl dönüşeceği, meydan için nasıl bir proje hazırlanacağı henüz belli değil. Ancak Alinur Aktaş, başkanlık görevine seçildikten sonra yaptığı "Acil Eylem Planı" toplantısında, şu ifadeleri kullanmıştı.

'DAHA GENİŞ BİR ALAN'

"Ben meydanı, yanındaki Atatürk Spor Salonu ve Atatürk Lisesi ile birlikte daha geniş alan olarak düşünüyorum. Şehir merkezinin otopark ihtiyacı var. Meydan projesi içinde otopark da yer alacak şekilde bir düzenleme olabilir."

15 YILDA YAŞANAN DEĞİŞİM

Atatürk Stadı'nın bulunduğu alan son 15 yılda bir hayli değişti.

AK PARTİ'li ilk Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin döneminde, yeni stat yapılması gündeme geldiğinde, Atatürk Stadı'nın bulunduğu alanın, içerisinde alışveriş merkezinin de olduğu bir projeyle değerlendirilmesi planlanmıştı. O dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan da bölgenin Kültürpark'a dahil edilmesini istemişti. Ancak proje akademik odaların itirazlarıyla rafa kaldırılmıştı.

Büyükşehir Belediye Başkanlığına Recep Altepe seçildiğinde Timsah Arena projesiyle Atatürk Stadı'nın tamamen yıkılması gündeme gelmişti. Ancak stadın bir bölümünün "sit" kapsamında olması ve sivil toplum kuruluşlarının itirazları sonucu kapalı tribün yıkılmamıştı.

Atatürk Stadyumu Meydanı'nda ilk miting Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 16 Nisan 2017 referandumundan önce yapılmış, Erdoğan'ın bu mitingde verdiği talimatın ardından kapalı tribün de yıkılmıştı.