Bursa
Açık
18.7°

Ata'nın mirası 'Millet Bahçesi' olacak

GÜNCEL , 07 Haziran 2020 Pazar, 07:26

Atatürk'ün Türk milletine bağışladığı Yalova'daki çiftlik Millet Bahçesi oluyor. İçinde Atamızın köşkünün de bulunduğu arazi, Çevre Bakanlığı tarafından TOKİ'ye tahsis edildi.

Ata'nın mirası 'Millet Bahçesi' olacak

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre Atatürk'ün hazineye bağışladığı ve üzerinde Ankapark adıyla 750 milyon dolara metal mezarlığı kurulan Atatürk Orman Çiftliği arazisinden sonra şimdi de Yalova'da Atatürk'ün millete bağışladığı tarım arazisi, Millet Bahçesi yapılıyor.

Millet Çiftliği, 1929 yılında Atatürk tarafından tarımsal üretimi teşvik için satın alınmıştı. Millet Çiftliği halen "Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü" olarak kullanılıyor. 113.4 dekar büyüklüğünde olan Hazine'ye ait taşınmaz, 20 Mayıs 2020 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile "Millet Bahçesi" yapılması için TOKİ'ye tahsis edildi.

BU BİR İHANETTİR

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel yaşanan olaya sert tepki gösterdi. Özel, "Bu bölgenin tarım dışı amaçla kullanılıp millet bahçesine dönüştürülmesi, Atatürk'ün mirasına saygısızlık, Yalova'ya ve Türk tarımına ihanettir. Burası birinci sınıf tarım arazisi. 'Yalova benim kentimdir' diyen Atatürk'ün Türk tarımının geliştirilmesi için millete bağışladığı arazidir. Bu yanlıştan dönün, tarım arazilerine dokunmayın" dedi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Remzi Suiçmez de, "Ankara'daki AOÇ gibi, Yalova'daki Millet Çiftliği de Atatürk'ün vasiyetine bu duruma getiriliyor. Talan bugün de devam ettirilmek isteniyor. Bu yanlıştan ivedilikle dönülmeli" açıklaması yaptı.

İÇİNDE, ATAMIZIN AĞACIN DALINI KESTİRMEMEK İÇİN TAŞITTIĞI 'YÜRÜYEN KÖŞK' VAR

Millet Çifliği'nin içindeki Yürüyen Köşk'ün hikayesi duygulandırıyor. 21 Ağustos 1929 tarihinde Atatürk'ün talimatıyla yapımına başlanan köşk, çınar ağacının dalının kesilmemesi için raylar üzerinde yürütülmüştü.

Başmühendis Ali Galip Alnar, Atatürk'ün emriyle yanına aldığı teknik elemanlarıyla Yalova'ya giderek çalışmaya başlar.

Köşk, 2006 yılında Yalova Belediyesi tarafından bakıma alınıp onarıldı ve müze haline getirildi.

RAYLARLA KAYDIRILIR

8 Ağustos 1930 tarihinde önce bina çevresindeki toprak büyük bir dikkatle kazılıp yapının temel seviyesine inilir. İstanbul'dan getirilen tramvay rayları döşenir. Santim santim çalışılarak bina yapı altına sokulan raylar üzerine oturtulur.

Bina 4.80 metre civarında kaydırılır. Bu olağanüstü ve riskli iş 10 Ağustos 1930 tarihinde tamamlanır ve ulu çınar ağacı da kesilmekten kurtulur. O günden itibaren köşkün adı Yürüyen Köşk olarak kayıtlara geçti. Köşk, 2006 yılında Yalova Belediyesi bakıma alınıp onarılmış ve müze haline getirilmiştir. Köşk halen Belediye tarafından korunuyor.