Bursa
Açık
3.9°
enBursa Haber

Aşırı terlemeye dikkat

SAĞLIK , 14 Haziran 2018 Perşembe, 13:52

Terleme hayatın akışında olan ve normal bir durum olduğunu belirten Dr. Emrah Çinik, aşırı terleme problemine dikkat edilmesi konusunda uyarılar da bulundu.

Aşırı terlemeye dikkat

Terleme ile vücuttaki fazla su dışarı atılarak vücut kendini temizler. Sıcak havalarda, spor yaparken, merdiven çıkarken veya çok fazla giyindiğimiz zaman terlemek oldukça normal bir durumdur. Ancak toplumun bir kısmında terleme çok ileri boyutlara ulaşabilir. Bu durum kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Vücudun kendini soğutmak için günde 4-5 defa terlemesi normal kabul edilir. Ancak fazlası insanı huzursuz eden ve kısıtlayan bir duruma dönüşebilmektedir.

Terlemenin insan üzerindeki etkisini aktaran Dr. Emrah Çinik, vücudun fizyolojik terleme ihtiyacı dışında gelişen aşırı terleme durumunun hiperhidroz olarak adlandırılmakta olduğunu ifade ettiği konşumasında "Toplumun çok küçük bir oranı bu durumdan muzdariptir. Ancak aşırı terlemenin de tedavisi mümkündür. Hiperhidroz sorununda en çok görülen terleme bölgesel terlemedir. El, yüz, ayak ve koltuk altında gerçekleşen terleme genellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde başlamaktadır. Bu terleme türü yaşam boyu aralıklarla veya sürekli olarak görülebilmektedir. Aynı zamanda sinirlenme, kaygı ve heyecan gibi durumlarda terleme artar" dedi.
Dr. Cinik, terleme tedavisinde birden fazla yöntemin kullanılabildiğine dikkat çekerek şöyle sıraladı:

  • İlaç Tedavisi: Özellikle koltuk altı terlemelerinde ilk olarak ilaç tedavisi akla gelir. İlaç tedavilerinde amaç sıkıştırma etkisi ile ter kanallarının ağzını kapamak ve ter atımını engellemektir.
  • İyonoforez Yöntemi: Bu yöntemle elektrik akımı verilerek elektrik akımının oluşturduğu iyonların ter kanallarını kapatması sağlanır. Seanslarla uygulanan bu tedavi yönteminde her seans yaklaşık 30 dakika sürer.
  • Cerrahi Yöntem: Cerrahi yöntem ile terlemeye neden olan sinirler kesilerek çıkarılır. Kalıcı ve geri dönüşü olmayan bu cerrahi tedavi işlemi son olarak, diğer tedavilerde sonuç alınmamışsa cerrahi işlem düşünülmelidir..