Bursa
Parçalı Bulutlu
29.3°

Aşı krizi kapıda, Bursalı eczacılar endişeli

SAĞLIK , 08 Eylül 2020 Salı, 12:23

Pandemi sürecinde gündeme gelen zatürre ve grip aşılarının yetersiz kalacağı tartışmaları kamuoyuna bomba gibi düştü. Zatürre aşısının teminin de sıkıntı yaşandığını belirten Bursa Eczacı Odası Başkanı Ecz. Okan Şahin, bu yıl grip aşısının da kronik rahatsızlığı olanlara bile yetmeyeceğini söyledi.

Aşı krizi kapıda, Bursalı eczacılar endişeli

Sonbaharın kendini hissettirmeye başlamasıyla birlikte kış hastalıkları da kapıya dayandı. Grip de bu hastalıkların başında geliyor. Covid-19 ile belirti benzerliği nedeniyle grip aşısına taleplerin bu yıl daha fazla olması bekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü risk grubunda olan kişilerin özellikle pandemi döneminde grip aşısı olması gerektiği uyarısında bulunurken, eczacılara göre Türkiye'de aşı krizi kapıda.

"AŞI TEMİNİNDE SIKINTI VAR"

Grip aşısının yanı sıra zatürre aşısında da sıkıntı yaşanacağını söyleyen Bursa Eczacı Odası Başkanı Ecz. Okan Şahin, "İki çeşit zatürre aşı var. Aşı 13 ve aşı 23. Bu ikisinin de genelde uygulanması tavsiye ediliyor. Aşı 13 öncelikle 2009 yılından sonra doğun çocuklarda devlet aşılaması var. 65 yüş üzerine ve kronik hastalara da ASM'de Aşı 13 ücretsiz olarak yapılmakta. A13 ile ilgili bu tablo içinde yer almayan ancak aşıyı yaptırmak isteyen vatandaşlarımıza da depolarımızdan temin ederek aşılanmasını sağlıyorduk. Ancak, ürünün temininde şu anda ciddi bir kısıntı görülüyor. Firma ile yaptığımız görüşmelerde, aşının Türkiye'de üretimiyle ilgili bir süreç yürüttükleri ve ay sonuna kadar ihtiyacı karşılayabileceklerini belirtiyorlar. Aşı 23'ün temini konusunda şu anda çok daha büyük sıkıntı var. Firma bize tarih bile veremiyor." dedi.

Şahin, şöyle devam etti:

"GRİP AŞISI YETERLİ SAYIDA DEĞİL"

"Grip aşılarına gelecek olursak, daha önceki yıllarda Eylül ayı gibi aşının Türkiye'ye geldiğini görüyorduk ancak firma ile yapılan görüşmelerde ülkemize gelişi ekim ayın geçebileceği gibi adet anlamında da ciddi sıkıntıların yaşanabileceği görülüyor. 80-85 milyon ülke nüfusuna bakıldığında 20-25 milyon kronik hastalık sahibi insan var. Ayrıca bu rakama 65 yaş üzerine eklendiğinde 25-30 milyon civarında aşılanması gereken insan sayısı çıkıyor. Ancak firma 4 milyon aşının ülkemize uygulanmak için geleceğini belirtiyor. Bu 4 milyondan da bir buçuk milyon aşının sağlık çalışanlarına yapılacağı söyleniyor. Kalan 2 buçuk milyon aşının vatandaşlara uygulanacağı bekleniyor."

Sağlık Bakanlığı ile temas halinde olduklarını belirten Ecz. Şahin, bakanlıktan grip aşısının temini konusunda firma sayısının arttırılmasına yönelik talepleri olduğunu söyledi.