Bursa
Çok Bulutlu
31.1°

ASGD'den enBursa'ya destek: "Bunun adı yargısız infazdır"

BURSA , 05 Eylül 2020 Cumartesi, 12:08

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, EA Medya'ya yönelik herhangi bir yargı kararı olmadan uygulanmaya çalışılan yıkım kararının, bir çeşit akıl tutulması örneği olduğunu açıkladı.

ASGD'den enBursa'ya destek: "Bunun adı yargısız infazdır"

ASGD Genel Merkez Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, "Kamu adına görev yapan kurum ve kuruluşların başında bulunanların ister atanmış, ister seçilmiş olsun; bedel ödetmek amacıyla kararlar almaya başladıklarına tanık olmak, hak ve özgürlükler adına çok büyük talihsizliktir" denildi.


Bu bağlamda Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin belediye encümen kararına dayandırdığı yıkım girişiminin adeta bir yargısız infaz niteliği taşıdığının vurgulandığı açıklamada,

"EA Medya'ya ait enBursa.com sitesinin çalışma ofislerinin, zaten geçici olarak bulunduğu açıklanan bina ile ilgili kira sözleşmesinin henüz bitmediği bilindiği halde yapılan haksız ve hukuksuz uygulamanın adı zulümdür, zulüm de en büyük insanlık suçu kapsamına giren günahlardan biridir. Yıkım ekibinin gönderilmesinden bir gün önce de, binanın elektrik ve suyunun kesilerek yaşamsal fonksiyonların durdurulmasına yönelik girişimin ise insani değerler açısından hiç bir izahı yoktur, asla da olamaz. Kamu yönetimi her şeyden önce sorumluluk ister, duyarlılık gerektirir, bir karar almadan önce bin kez düşünmeyi ve özellikle de, herhangi bir hak hukuk ihlaline sebebiyet vererek kul hakkına girmemeyi zorunlu kılar. Bu kararın gerisinde, yönetenlerin dümen suyuna girmemekte direnen, gerçeğin peşinde koşmaya kararlı medyaya haddini bildirme, susturma, hizaya çekme ve sesini kesme çabası olduğu ne üzücüdür ki çok açıktır.

Daha dün açılış töreninde boy gösterilen, demeçler verilen bir medyaya yapılan böyle bir girişimin haktan, hukuktan yoksun olması bir yana, bu kararın uygulanmasına kalkışılmış olması, onay veren kademelerdeki tüm sorumlular açısından ayrı bir talihsizliktir. Dahası aklın ve mantığın dumur halidir. Kamu görevinin kötüye kullanılması ihtimalini dahi düşündürecek kadar vahim olan bu olaya, Bursa ve Burasıların tanıklık etmiş olmaları ise çok daha hazindir.

Demokrasi; kendimiz gibi düşünmeyenlere de tahammül ederek saygı gösterilen ve başkasının özgürlüğünün başladığı yerde kendi özgürlüğümüzün bittiğinin kabul edildiği, insan onuruna en uygun yönetim biçiminin adıdır. Medya kuruluşları da halk adına en önemli denetim mekanizmalarından biri olarak demokrasilerin teminatıdır. Dolayısı ile kısılmak istenen ses vatandaşın sesi, milletin nefesi, yıkılmak istenense; kişisel hırs, öfke ve haris duygularla hareket edenlerin, bilerek ya da bilmeyerek hedef aldığı, her şeye rağmen güzel ülkemizin umutlu geleceğidir" denildi.