Bursa
Açık
5.5°
enBursa Haber

'Arkeologlar, kapitalist uygarlıktan kalan eser olarak kakalı çocuk bezi bulacak'

YAŞAM , 20 Nisan 2019 Cumartesi, 18:31

Antalya'da Muratpaşa Belediyesi'nce bu yıl 2'incisi düzenlenen Çevre Festivaline katılan yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı, "Arkeologlar, kapitalist uygarlıktan kalan eser olarak kakalı çocuk bezi bulacaklar" dedi.

'Arkeologlar, kapitalist uygarlıktan kalan eser olarak kakalı çocuk bezi bulacak'

Muratpaşa Belediyesi 2. Çevre Festivali; 'Dünyaya nefes olalım' sloganıyla başladı. Festival; Muratpaşa Belediyesi hizmet binası yanındaki meydanda oluşturulan 'Çevre Meydanı'ndaki etkinliklerle başladı.

Mandıra Filozofu karakteri ile tanınan yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı sahne aldı. 'Biliyorsunuz ben her şeye karşıyım. Ama Çevre Festivali düzenleyen Muratpaşa Belediyesi'ne, Muratpaşalılara karşı değilim' diye programına başlayan Saçıntı; "Sümerler'in varlıklarını bıraktıkları 3 bin yıllık tabletlerden tanıyoruz. Göktürkleri, bıraktıkları 1300 yıllık Göktürk kitabelerinden tanıyoruz. Bugünün kapitalist uygarlığından geride ne kalacak? Çünkü ekonomimizin adı tüketim ekonomisi, 30-40 yıllık binalara eski muamelesi yapıyoruz. Otobüs bileti 2 hafta, plastik şişe 450 yıl, bez parçası 1.5 yıl, bebek bezi 550 yıl sonra doğada kayboluyormuş. Bizden, 550 yıl sonra kazı yapan arkeologlar, kalıntılar arasında, kapitalist uygarlıktan kalan eser olarak; kakalı çocuk bezi bulacaklar" şeklinde konuştu.

Katılımcıların sorularını da cevaplayan Saçıntı; "Çevre duyarlılığında olduğunuz için ben de sizi alkışlıyorum. Farklı ve duyarlı festivaliniz için teşekkür ediyorum" dedi.