Bursa
Parçalı Bulutlu
14.3°

Arif Tak: Hükümetten yeni taleplerimiz var!

BURSA , 07 Nisan 2020 Salı, 14:45

Bursa Esnaf Sanatkarlar Odası Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak, esnafın çok zor durumda olduğunu ve hükümetten yeni taleplerde bulunduklarını söyledi. Bursa'da yarıya yakın esnafın kapalı olduğunu, açık olanların ise iş yapamadığını söyleyen Tak, esnafın taleplerini enBursa'ya anlattı.

Arif Tak: Hükümetten yeni taleplerimiz var!

BESOB Başkanı Tak, koronavirüs salgınının esnafı çok zor duruma düşürdüğünü söyledi ve ekledi:

'ESNAFIN YARISI KAPALI, AÇIK OLANDA DA SATIŞ YOK'

"Esnaf şu anda büyük sıkıntıda. Yarıya yakını kapalı. Diğer açık olanlar da kimse olmadığı için iş yapamıyorlar, satış olmuyor. Dolayısıyla esnafın tamamı sıkıntıda. Onun yanında kirası çalışıyor, vergisi çalışıyor, sigorta primi çalışıyor, suyu, elektriği, doğalgazı... Geçim sıkıntısı var. Evi ve işyeri kira olan var. Zor bir durum yaşıyoruz."

Türkiye'nin tüm illerinde benzer durumların yaşandığını belirten Tak, hükümetten yeni taleplerde bulunduklarını ve o talepleri Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu(TESK) aracılığı ile ilettiklerini söyledi. Arif Tak, şöyle konuştu:

'TALEPLERİMİZİ HÜKÜMETE İLETTİK'

"Burada ne varsa Hakkari'de de aynı sıkıntı var. Kars'ta ne varsa Mersin'de de aynı sıkıntı var. Etkiliyor bizi. Kazancı yetmiyor esnafın. Bu noktada hükümetimizden bazı taleplerimiz oluyor. Biz konfederasyona ilettik taleplerimizi, konfederasyon da hükümete bildiriyor."

BESOB Başkanı Tak, bazı esnafın bazı taleplerini şöyle sıraladı:

'EN BAŞTA KİRA TALEBİ'

"Taleplerimiz kirada oturanların kiralarının bir şekilde halledilmesi, faizsiz kredi verilmesi, sigorta primlerinin bir müddet alınmaması. Kamu kiracısı olan esnaftan belki kira almayabilir. Ama şahısların da almaması gerekir. Bu konuda bazı çalışmalar var. Bunlar halledilebilirse bize destek olacak. Bunların yapılması lazım diye düşünüyorum."

Tak, Bursa'da esnaftan gerekirse oda aidatlarının alınmayabileceğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

"Esnafın aidatları çok önemli değil. Senelik 325 lira. Odalarımız almayabilir onları. Yeter ki esnaf ayakta dursun. Memur devletten aylığını alacak bir şekilde, çalışan çalıştığı yerden aylığını alacak. Ama esnafın işi olmazsa tamamen aç. Çok sıkıntılı bir dönem geçiriryoruz."

Emirsultan Meydanında tarihi gün
Emirsultan Meydanında tarihi gün
ABD'yi siyahi öfke sardı
ABD'yi siyahi öfke sardı
İşte Bursa'nın virüs avcısı filyasyon ekipleri
İşte Bursa'nın virüs avcısı filyasyon ekipleri
İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl
İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl