enBursa Haber

Arı'dan Karabıyık'a yanıt: Beni bilen bilir

BURSA , 16 Mayıs 2018 Çarşamba, 15:56

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık'ın iktidar temsilciğine soyunmakla eleştirdiği Uludağ Üniversitesi (UÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİB) Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı'dan yanıt geldi. "Lale Hanım, fakültemize katkı koymak yerine fakülte yönetimiyle uğraşıyor" diyen Arı, televizyonların canlı yayınına dekan olarak değil akademik unvanıyla katıldığını söyledi.

Arı'dan Karabıyık'a yanıt: Beni bilen bilir

UÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, CNNTURK'teki Tarafsız Bölge programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk turda yüzde 53-57 bandında bir oyla seçileceğini söyleyince CHP'den tepki geldi. Arı'nın aynı fakülteden eski meslekdaşı olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, Arı'yı iktidarın temsilciliğine soyunmakla eleştirdi ve istifaya davet etti.

LALE KARABIYIK'IN AÇIKLAMALARI BURADA

Prof. Dr. Arı da Karabıyık'ın eleştirilerine yanıt verdi. Arı'nın enbursa.com'a yaptığı açıklamalar şöyle:

'FAKÜLTE'YE HİÇBİR FAYDASI OLMADI'

"Lale Hanım, aslında fakültenin bir mensubu olarak eskiden beri meslektaşımız. Çok güzel şeyler paylaştığımız bir arkadaşımız. Ben fakültemize katkısını beklerdim, ama maalesef milletvekili olduktan sonra sadece fakülte yönetimiyle, üniversite yönetimiyle uğraşmaktan başka bir iş yapmıyor. Fakülte'ye hiçbir faydası olmadı. Bugüne kadar da hiçbir talebimizi dile getirmedi, yardımcı olmadı. Dolayısıyla fakülteye yardımı dokunması gerekirken, fakülte yönetimiyle uğraşmayı tercih eden bir milletvekili."

'BENİ İCRAATIMLA ELEŞTİRSİN'

"Ben aslında daha farklı bir beklenti içerisindeydim kendisinden. Lale Karabıyık'ın beni fakültedeki yönetimimle eleştirmesini isterdim. Yani icraatımla, demokratik bir tavır ortaya koyup koymadığımla, öğrencilerimle ilişkim noktasında, eğitim sürecine verdiğim katkı, üniversiteye koyduğum katkı itibariyle beni eleştirmesini isterdim, ama bu konularda tek bir şey bile söyleyemiyor. Çünkü Tayyar Arı, bu anlamda ciddi bir memnuniyet oluşturmuş, gerek öğrencilerim tarafından seviliyorum, gerekse akademisyenler tarafından seviliyorum, çünkü oldukça demokratik bir tavır ortaya koydum burada. Adaletle davranıyorum, hiç kimseyi ayırmıyorum, ne öğrencilerimi ne de meslektaşlarım arasında bir ayrımcı bir davranış içerisinde değilim. Dolayısıyla bu noktada tek bir şey söyleyemiyor, söyleyemez. Hiç kimse de söyleyemez zaten."

'30 YILDIR NEYSEM OYUM'

"Benim bir duruşum var. Beni bilen bilir. 30 yıldır Tayyar Arı neyse bugün de odur. Desteklediğim siyasi partiler belli, pozisyonum belli, zaman zaman buna yönelik açıklamalarda bulunuyorum. Orada akademisyen kimliğimle açıklamalarda bulundum. Zaman zaman bunu yapmaya devam ediyorum zaten. Dolayısıyla bu benim kendi özel duruşum. Her öğretim üyesi her entelektüel gibi ben de kendi duruşumu kendi düşüncelerimi açıklamakta özgür olduğumu düşünüyorum. Bunun dışında idari unvanımı kullanmıyorum televizyon kanallarında dikkat ederseniz, hiçbir yerde ben Dekan Tayyar Arı diye yazdırmam! Özellikle yazdırmam. Onlar da beni dekan diyerek davet etmiyorlar zaten, Tayyar Arı diye davet ediyorlar. Kesinlikle onlar istese de ben özellikle yazdırmıyorum. Öyle bir talebimiz olmadı. Onu da ifade etmiyorum orada, bilmelerini istemiyorum... Dolayısıyla ben idari makamdan kaynaklanan statümü bir güce dönüştürmüş, bunu toplum üzerinde bir baskıya dönüştürmüş veya yönlendirme amaçlı kullanmıyorum. Bunu yapmış olsaydım bu zaten benim davranışlarıma yansırdı. Siyasileşmiş bir kişi olsaydım bu benim toplumsal ilişkilerime de yansırdı. Toplumsal ilişkilerime, kişisel ilişkilerime kesinlikle yansıtmadığımı herkes bilir zaten. Kişisel ilişkilerimi tamamen insani ilişkiler üzerinde yürüten, kişilerin kimliğiyle onlara davranmayan, dolayısıyla da ayrımcılık yapmayan bir kişiyim. Bunu herkes bilir. Bunu bölüm başkanı olarak da, bölümdeki insanlar bunu bilirler. Dekan olarak da bunu korumaya devam ettim."

'HİÇBİR LİDERLE SORUNUM YOK'

"Mümkün olduğu kadar ben siyasi liderlerine diğer insanlardan farklı olarak hakaret etmemeye özen gösteriyorum. Hiçbir siyasi lideriyle de şahsi bir sorunum yok!"