Bursa
Açık
25.4°

Arensky Keman Konçertosu ilk kez Bursalı sanatseverlerle buluştu

KÜLTÜR-SANAT , 13 Aralık 2019 Cuma, 02:33

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın bu haftaki konukları dünyaca ünlü orkestra şefi Adrian Prabava ile Moldovalı keman sanatçısı Tatiana Samouil oldu. Moldovalı keman sanatçısı Tatiana Samouil İle Arensky Keman Konçertosu ilk kez Bursalı sanatseverlerle buluştu.

Arensky Keman Konçertosu ilk kez Bursalı sanatseverlerle buluştu

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium'un katkılarıyla dün akşamı Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Dünyaca ünlü orkestra şefi Adrian Prabava'nın yönettiği konserin solisti 2002 yılında yapılan ve "Klasik Müziğin Olimpiyatı" olarak nitelenen "Çaykovski" yarışmasında ödül alan Moldovalı Keman sanatçısı Tatiana Samouil. Moldovali Keman Sanatçisi Tatiana Samouil İle Arensky Keman Konçertosu İlk Kez Bursalı sanatseverlerle Buluştu.

Konserin ilk yarısında seslendirilen Glinka'nın "Ruslan&Ludmila" operası uvertürü 5 perdeden oluşan operanın giriş müziğidir ve 9. Yüzyılda Rusya'da geçer. Eser, Rimsky-Korsakov, Borodin ve Mussorgsky'e esin kaynağı olmuştur.

Konserin ikinci yarısında seslendirilen Şostakoviç'in 9. Senfonisi ise devrim niteliğini taşıyan bir zafer kutlamasıdır.

Bursalı sanatseverler bu özel konseri dinlemenin keyfini yaşadı.