Bursa
Açık
16.8°

Araplar şimdi de 'Kanal Çeşme' istiyor!

GÜNCEL , 31 Ocak 2020 Cuma, 08:01

Suudi Albassam Group'un, Urla ve Çeşme'de 'acil kamulaştırma' kararı alınan arazilerin bulunduğu bölge için 15 milyarlık proje hazırlattığı ortaya çıktı. Projede Kanal Çeşme de var!

Araplar şimdi de 'Kanal Çeşme' istiyor!

İzmir'in doğal güzellikleri ve güçlü turizm potansiyeli ile ünlü Çeşme-Urla Yarımadası'nın önemli bir kısmı 13 Eylül 2019 tarihinde, 1532 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile "Turizm ve Koruma Kapsamı Turizm Gelişme Bölgesi" olarak ilan edildi.

25 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanan 2054 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararı ile Urla Zeytineli Köyü'nde toplam 333, Çeşme Alaçatı'da 178 adet olma üzere toplam 511 parsel hakkında "acele kamulaştırma" kararı alındığı kaydedildi.

'YENİ ÇEŞME PROJESİ'NDE YOK YOK
Ülke ekonomisine 2 milyar dolar katkı sağlayacağı ileri sürülen projede, 800 yatlık 3 marina, golf sahaları, kanal yolu, oteller, eğlence merkezleri kurulacak.

ARAZİLERİ GİTTİ, HABERLERİ OLMADI

Konu hakkında arazileri "tarla rayiç bedeli" ile ellerinden alınacak yöredeki hak sahibi vatandaşlara tebligat gönderilmedi. Kamuoyuna da herhangi bir bilgilendirilmede bulunulmadı. Merak uyandıran değişikliklerin arkasından Suudi Arabistan şirketinin projesi çıktı. Devlet yetkililerinin bilgilendirme yapmadığı bölgedeki planlamalar Suudi Arabistan Şirketi Albassam Grup'un proje tanıtım kataloğu ile anlaşıldı. Albassam Grup, "Acele kamulaştırma" kararı alınan Urla ve Çeşme'deki arazilerin üzerinde 15 milyar liralık proje hazırladığını açıkladı.

4 MİLYON METREKARELİK ALAN

"Yeni Çeşme" diye adlandırılan yapılaşma projesinin 4 milyon metrekareye yayılacağı, 15 milyar liraya mal olacağı ve 20 bin kişilik yeni bir turistik şehir oluşturulacağı belirtiliyor. Havalimanı, marinalar, oteller ve AVM projeleri ile birlikte çok sayıda lüks konut inşaatının da bulunduğu projede ayrıca Alaçatı Koyu ile Mersin Körfezi arasında bir deniz kanalı planladığı görüldü. Kanalın gemilerin geçeceği genişlikte olması dikkat çekti.