Bursa
Çok Bulutlu
18.7°

Aquila yuvaya döndü

EKONOMİ , 29 Ocak 2020 Çarşamba, 14:29

Bursalı iş adamı Celal Gökçen tarafından 2015 yılında satın alınan Alman uçak firması Aquila, Türkiye'de ilk satışını İstanbul Sivil Havacılık'a gerçekleştirdi.

Aquila yuvaya döndü

Satın alınan iki uçak, Yenişehir'deki pistte, kuyruğuna işlenen Türk bayrağı eşliğinde görücüye çıktı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Almanya'daki tesisini gezip tam not verdiği Aquila, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da beğenisini kazandı. Bu gelişmeler yaşanırken Türkiye'nin yerli uçağını üretmek istediğini açıklayan Celal Gökçen, Yenişehir'i adres gösterdi. Yerli uçak üretimi için de en geç 2021 sonunu işaret eden Gökçen, yine bu süreçte, Türk Kartalı'nı yuvasına döndürdü. Almanya'daki üretim tesisinde mühendisleri ile dizayn ettiği eğitim uçakları İstanbul Sivil Havacılık'a sattı. İki uçak Türk bayraklı kanatları ile Türkiye ve Bursa semalarında salındı. İstanbul Sivil Havacılık, eğitim uçuşlarında artık Türk Kartalı Aquila'yı kullanacak.

Sürecin ve gelinen aşamanın kendisi için gurur günü olduğunu söyleyen Aquila firmasının sahibi Celal Gökçen, "Yuvaya yavaş yavaş dönüyoruz. Şu an üç uçağımız Yenişehir'de, kısa sürede bunu dokuz yapacağız. Gururla paylaşmalıyım ki, iki kişilik uçaklarımız gelişime devam ederken, dört kişilik uçaklarımız haziran ayı sonunda ilk denemelerini yapacak. Bunu da başardıktan sonra biz bir uçak ailesi oluşturacağız. Avrupa'da bu uçağı okullarda eğitim için kullanıyorlar, belirli bir maliyeti elbette var ancak kaliteyi sağlamak için tercihlerimizi bu yönde kullanmamız ülkemiz için önemli" dedi.
Yerli uçak üretme hayali ile 2015 yılından beri durmadan çalıştıklarını aktaran Celal Gökçen, "Derdimiz para kazandırmak değil, ülkeye bir şey katmaktı. Şükür ki başardık. Çalışmayan firmayı çalışır hale getirdik. Sertifikasyonlarını yaptık. Her kademesinde çok mutlu oldum. İlk uçaklarımızı ülkemizde satmamız, beni çok heyecanlandırıyor ve gururlandırıyor. Pistteki Aquila, 'TC' olarak numaralarını almış uçaklar. Dolayısıyla ülkemizin uçağı. Hep beklediğim bu günde sonraki kademeleri de başarırsak, gençlere yeni ufuklar açmış olmanın mutluluğunu yaşayacağım" diye konuştu.

Eğitim uçağı için Aquila'yı tercih eden İstanbul Sivil Havacılık adına konuşan İcra Kurulu Üyesi Ayhan Aydın, pazarı çok iyi araştırdıklarını ve Aquila'nın pazarında tartışmasız en iyisi olduğunu ve bu sebeple tercih ettiklerini açıkladı. Aydın, "Çok mutluyuz. Uzun bir araştırma sonucu karar verdik. Aquila'nın bir Türk sahibinin olması bizi çok sevindirdi. Hemen kontak kurduk ve bizimle çok ilgilendiler. Test aşamasında gördük ki, Aquila gerçekten pazarının en iyisi. Eğitim uçakları arasındaki araştırmalarımız bizi hızla Türk Kartalı'na itti. Uzun bir bekleyişten sonra bugün bu heyecanı tüm ülkemizle paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

İstanbul Sivil Havacılık Ücra Kurulu Üyesi Ayhan Aydın, "Bizi Türk Kartalı Aquila'da en çok etkileyen şey, teknik özellikleri oldu. Diğer uçaklara nazaran çok üstün ve çok başarılı. Sadece Türk diye değil, iyi bir Türk uçağı olduğu için Aquila'yı tercih ettik. Son derece mutluyuz ve memnunuz. Tüm ülkemize hayırlı olsun" diye konuştu.