Bursa
Çok Bulutlu
15°
enBursa Haber

Antibiyotiklere dirençli bakteri uyarısı!

SAĞLIK , 08 Kasım 2018 Perşembe, 15:58

OECD tarafından hazırlanan araştırmaya ait raporda, antibiyotiklere dirençli bakterilerin artmasına karşı önlemler alınmadığı takdirde 30 yıl içinde; Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya'da 2,4 milyon insanın ölebileceği uyarısı yapıldı.

Antibiyotiklere dirençli bakteri uyarısı!

Türkiye, Kore ve Yunanistan'da antibiyotiklerin bakterilere karşı direncinin düşük olduğu bilgisinin paylaşıldığı raporda ayrıca, küçük ve basit önlemler alınarak enfeksiyondan kaynaklanan 4 ölümden 3'ünün önlenebileceği vurgulandı.

Hastalıkların ortaya çıkmasının ardından bakterilerle mücadele için 33 OECD ülkesinde yıllık ortalama 3,5 milyar dolar harcandığı kaydedilen raporda, bakterilerin yayılmasını engelleyecek adımlar atılmasının insanların hayatlarının kurtulması ve uzun vadede ekonomi yapılmasını sağlayacağına dikkat çekildi.

Antibiyotiklerin hastalar üzerindeki etkisinin sıralandığı OECD ülkeleri arasında en fazla yaşamkaybı İtalya, Yunanistan ve Portekiz'de görülecek.

Söz konusu raporda, Türkiye, Kore ve Yunanistan'da antibiyotiklerin bakterilere karşı direncinin düşük olduğu bilgisi paylaşılırken, bu ülkelerde bakterilere karşı direncin İzlanda, Hollanda ve Norveç'e göre 7 kat daha düşük olduğu ifade ediliyor.