Bursa
Açık
23.5°

Ankara kulislerinde şok iddia: 'Transfer olacak vekiller belli!'

GÜNCEL , 08 Haziran 2020 Pazartesi, 15:20

enBursa.com'da yayınlanan 'Güncel' programına katılan Gazeteci-Yazar Saygı Öztürk, olası bir erken seçim halinde CHP ve İYİ Parti'den, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi'ne vekil transferi olabileceğini, bu vekillerin sayısının ve kim olduğunun da şimdiden belli olduğunu söyledi.

Ankara kulislerinde şok iddia: 'Transfer olacak vekiller belli!'

Gazeteci-Yazar Saygı Öztürk, enBursa.com'da yayınlanan 'Güncel' programında Furkan Kahraman'ın sorularını yanıtladı.

Gündemde tazeliğini koruyan seçim tartışmalarına değinen Öztürk, "Türkiye'nin mevcut şartlarda erken seçime gideceğini düşünmüyorum. Bir sonraki seçime kaba bir hesapla üç sene varken iktidar, elindeki bu imkanı harcamak istemez" dedi.

Saygı Öztürk, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi'ne Millet İttifakı'ndan vekil transferi yapılacağı iddialarını da yorumlayarak, çarpıcı bir iddiayı gündeme taşıdı:

'DEĞİŞİKLİK KOMİSYONA GELDİĞİNDE...'

"İki partinin seçime girmesini engellemek için böyle bir yola gidileceği iddia ediliyor. Hatta Seçim Kanunu'nda değişiklik yaparak bu siyasi partilerin seçime girmesinin önünün kesileceği söyleniyor. İşte böyle bir durumda CHP ve İYİ Parti'den bu iki partiye milletvekili desteği verileceği ve seçimlere girmesinin önündeki engellerin kaldırılmasının planlandığı söyleniyor. TBMM'de Siyasi Partiler Yasası değiştirilip milletvekillerinin geçişleri engelleneme planı var ama bunlara karşılık muhalefetin de karşı planları var. Örneğin, Seçim Kanunu'ndaki değişiklik tasarısı Adalet Komisyonu'na geldiği zaman aynı gün milletvekilleri istifa edip, o siyasi partilere geçebilir mi, geçebilir.

'HANGİ VEKİLLERİN GİDECEĞİ BİLE BELLİ...'

Peki, bununla ilgili altyapı var mı derseniz, evet o altyapı da siyasette, perde arkasında yapılan görüşmelerde yer alır. Bunlar ortaya çıkarılmaz, gizli tutulur ama yeri ve zamanı geldiğinde bunlar ortaya çıkar. DEVA Partisi ve Gelecek Partisi'yle ilgili hangi siyasi partilerin kimleri milletvekili olarak onlara göndereceği bile belli. Hepsinin belli olduğu bir ortamdayız. Şimdiden açıklanmasını gerektirecek bir durum yok. Hangi milletvekillerinin geçeceği konusunu şu an milletvekilleri dahi bilmiyor. Yalnız sayı olarak bellidir. Genelde de parti kültürü daha yüksek olan, geçmişte partinin gençlik kollarında, çeşitli kademelerinde görev yapan kişiler seçilir, seçilen kişiler, bunu partilerinin verdiği bir demokrasi görevi olarak kabul eder. O nedenle gönüllü olarak gidebilir."