Bursa
Parçalı Bulutlu
12.4°
enBursa Haber

Ani hava değişiklikleri hasta ediyor!

SAĞLIK , 31 Mart 2018 Cumartesi, 13:10

Opr. Dr. Yusuf Şentürk, özellikle son günlerde yaşanan ani hava değişikliklerinin hastalığa davetiye çıkarttığını belirterek, dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

Ani hava değişiklikleri hasta ediyor!

Mevsimsel geçişlerin dışında artık iklim değişiklikleri nedeniyle havaların bir gün sıcak, bir gün ise soğuk geçmesinin özellikle gribi tetiklediği belirtiliyor.

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Şentürk, "Birçok hasta bu hastalık üzerine uzman doktor yardımı almadan kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanıyor. Gribe iyi gelir diyerek hiç bilmediğiniz ilaçları içmek faydalı olmak yerine zarar getirir. Virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığı olan grip, doğru tedavi edilmediği takdirde önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Grip çok bulaşıcı bir hastalık olmakla birlikte genellikle grip olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması, el teması yoluyla hastalık herkese geçebilir" dedi.

Grip hastalığının belirtileri

Göz kapaklarınız kaşınıyorsa, burun akıntısı, hapşırma, burun içinde kaşınma durumları oluyorsa, baş ağrısı, vücutta yüksek ateş gibi durum varsa, vücutta halsizlik, yemek yememe ve su içme gibi istekleri yoksa, normal sıcak ortamlarda üşüme veya titreme gibi durumlar oluyorsa grip olmuşsunuz demektir ve acilen uzman doktor tarafından tedavi edilmeniz gerekir.

Gripin bulaşma süresi
Hasta kişiler hastalık belirtileri ortaya çıkmadan bir gün öncesine ve hastalandıktan yedi gün sonrasına kadar hastalığı bulaştırırlar. Bu durum kişinin gribe yakalandıklarını bilmeden bile virüsü bulaştırabileceği anlamına gelir.

Gripten nasıl korunulur?

Bu sorunun net bir cevabı yok denilse de; vücudunuzun hijyenik ve her zaman temiz olması ve doktorunuzun vereceği ilaçları eksiksiz ve zamanında kullanılması hastalık üzerinde oldukça büyük etkisi olduğunu unutmamak gerekir.

O bir Avusturyalı
O bir Avusturyalı
Dekoltesi olay oldu
Dekoltesi olay oldu
'Keşke ablalarım kadar dolgun olsam'
'Keşke ablalarım kadar dolgun olsam'
Anjiyo yapılan Orhan Gencebay'dan 2 tavsiye
Anjiyo yapılan Orhan Gencebay'dan 2 tavsiye