Bursa
Çok Bulutlu
30.3°

Altun: Sözde anlaşma, Türkiye için yok hükmündedir

GÜNCEL , 14 Ağustos 2020 Cuma, 19:02

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında yapılan anlaşmanın, Türkiye için yok hükmünde olduğunu söyledi.

Altun: Sözde anlaşma, Türkiye için yok hükmündedir

İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Altun, "Birleşik Arap Emirlikleri'nin İsrail'le yaptığı sözde anlaşma, Türkiye için yok hükmündedir. Filistinlilerin haklarını yok sayan bu adım, başta Filistinliler olmak üzere bölge halklarının vicdanlarında şimdiden mahkum edilmiştir.

Söz konusu anlaşma, bölgemizi uzun zamandır esir alan istikrarsızlık dalgasının arkasında yer alanları açıkça ifşa etmiş, Filistin halkının haklı davasını kendi çıkarları için kullananların kimler olduğunu da bir kez daha göstermiştir.

Türkiye, Filistin'de adil bir çözümü desteklemektedir. Üçüncü ülkelerin bu meseleyi ipotek altına almaya çalışmasına ve Filistinlilerin varlığını tehdit etmesine, haklarını hiçe saymasına her zaman karşı çıkacağız.

BAE'nin bu küstah girişimi, uluslararası kamuoyunun bölgede istediği barış ve uzlaşma fikrine aykırıdır. Adaletsiz ve tarafların rızası alınmadan atılan adımlar bölgemize huzur getirmez. Bölgenin huzur ve refahı için herkes bu tehlikeli işbirliğine gerekli tepkiyi göstermelidir.

Türkiye hiçbir zaman ve hiçbir platformda Filistin'i yalnız bırakmayacaktır. Türkiye, Filistin sorununda adil ve kalıcı bir çözümün hayata geçirilmesi için geçmişte olduğu gibi bugün de samimiyetle çalışacak ve Filistin halkının arkasında durmaya devam edecektir." mesajlarını paylaştı.

ANLAŞMA NE ANLAMA GELİYOR?
ABD Başkan Donald Trump'ın aracılık ettiği anlaşma kapsamında İsrail işgal altındaki Batı Şeria'nın bölgelerine yönelik ilhak planlarını askıya almayı kabul etti. Ayrıca anlaşmayla BAE, İsrail ve ABD'nin çatışmalı Orta Doğu'da ana tehdit olarak gördüğü bölgesel güç İran'a karşı muhalefeti güçlendiriliyor.

İsrail, Mısır ile 1979'da ve Ürdün ile 1994'te barış anlaşmaları imzalamıştı. Ancak BAE, diğer birçok Arap ülkesiyle birlikte İsrail'i tanımamıştı ve şimdiye kadar İsrail ile resmi diplomatik veya ekonomik ilişkileri bulunmuyordu. BAE İsrail ile böyle bir anlaşmaya varan ilk Körfez Arap ülkesi oldu.

Üç ülkeden yetkililer anlaşmayı "tarihi" ve barışa doğru bir atılım olarak nitelendirdiler. Fakat Filistinli liderler, bunu "sırtından bıçaklanma" olarak kınadılar.

İsrail BAE ve ABD yaptıkları ortak açıklamada, Trump, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Abu Dabi'nin Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed'in "İsrail ile BAE arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesi konusunda anlaştıkları" belirtildi.

Anlaşmanın iki ülkenin "bölgedeki büyük potansiyeli ortaya çıkaracak yeni bir yol çizmesine" izin vereceği belirtildi.