Bursa
Çok Bulutlu
18.1°

Altın alacaklar dikkat! Kasım ve Aralık'ta...

EKONOMİ , 03 Eylül 2020 Perşembe, 14:52

Yatırımcıların güvenli limanı olarak bilinen altının yükseliş trendi sürecek mi? Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, enBursa.com'a yaptığı açıklamada Kasım ve Aralık aylarına dikkat çekti.

Altın alacaklar dikkat! Kasım ve Aralık'ta...

Çeyrek altın yeni güne 739 lira alış,757 lira ise satış fiyatlarından başladı. "Altın almanın mı yoksa satmanın mı zamanı" diye düşünen yatırımcılar analistlere kulak kabartmaya başladı.

Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, enBursa.com'a yaptığı açıklamada Kasım ve Aralık aylarına ayrı bir parantez açtı.

Altıkardeş şöyle konuştu:

"Altını şimdi iki türlü düşünmek lazım. Yatırım anlamında değerlendirdiğimiz zaman karlı satış olarak baktık. Geçen ay 526 lira sularına kadar bir çıkış gösterdi. Ama gerçek piyasada altının değeri 485 sularını lirayı geçmedi. Bununla ilgili insanların alt üst konuşmaları oldu. Bunlarla ilgili yatırımcılar biraz yoğunlaştılar bu işe. O zamanlar da yapmış olduğumuz açıklamalarda o fiyatın karlı olduğunu ve Kesinlikle alışveriş yapmamalarını iletmiştik. Ama ne yazık ki insanlarımız alışverişe devam etti. Yatırımcı anlamda baktığımız zaman altının bu çıkışı bugün için 468 sularında geziyor. Çeyrek altın 780 civarı cumhuriyet altını 3.090 civarında geziyor. Bu altının bir yukarı iki aşağı yapmasını bekliyoruz.

"KASIM VE ARALIK AYINDA BİRAZ DAHA YÜKSELEBİLİR"

Bundan sonraki fiyat stratejisini değerlendirirsek tabii Yunanistan olayı Avrupa ülkelerindeki tutumlar Amerika'da ki seçimlerle alakalı olan kısımda dünyadaki bütün ülkelerin yıl sonu ödemelerini de değerlendirdiğimiz zaman altın ile ilgili kasım aralık gibi biraz daha yukarısını bekliyoruz. Ama bunun aksi olma durumu var mı? tabii ki de var. Bunun bir sonraki rakamı ne olabilir? Has bazında değerlendirdiğimiz zaman 420 sularına gelebilir. Yani borcu olanlar şuan için alışveriş yapıp borçlarını kapatabilirler. Zamanla ilgili sorunları yok ise 420 bandını beklemelerini tavsiye edebilirim. Ama kasım aralık gibi yeniden 480-500 lira civarlarına gelmesini bekliyoruz."

Düğün alışverişleriyle ilgili de düşüncelerini dile getiren Altıkardeş, şöyle devam etti:

"DÜĞÜN ALIŞVERİŞLERİNDE AİLELER ZORLANIYOR"


"Sektörel olarak baktığımız zaman düğün sezonu biliyorsunuz. Pandemi nedeniyle düğünlerde alınan kararlar bir saate düşürüldü. Bununla ilgili insanların altına yönelmeleri nasıl oldu? Etki tepki meselesi baktığımız zaman. Kısa zamanda olumsuz etkiledi. Düğünler yine kendi aralarında yapılmaya devam ediyor. Önceden düğün sezonu 6 aydı şimdi 12 ay oldu. Bununla ilgili de bir problem yok. Sektörümüzde doğru ticareti yapan, doğru ürün yelpazesini bulunduran müşterisine iyi ve saygılı davranan kişiler şuan için sektörümüzde böyle bir sorunumuz yok. Düğün alışverişlerinde altının bu kadar yükselmesin kısmında ailelerin zorlandığını görüyoruz."

Altının hiçbir zaman zarar ettirmeyeceğine vurgu yapan Altıkardeş, sözlerin, şöyle sürdürdü:

"ALTIN KAZANDIRIR"

"2021 daha zor geçebilir. İnsanlara bizim net bir şey söyleyip algı anlamında bir şeyler vermemiz gerekiyor. Dünyada kendini yenileyen ve yenilmeyen bir altın var birde toprak var. Altını bir gün beklemektense bir an önce alışverişe gelmek daha mantıklı. Altın zarar ettirmez kazandırır."