Bursa
Açık
23.4°

Almanya'da başörtüsü krizi

DÜNYA , 31 Ocak 2019 Perşembe, 10:16

Başörtüsü taktığı gerekçesiyle işten çıkarılan kasiyerin açtığı dava Avrupa Adalet Divanı'na gönderildi

Almanya'da başörtüsü krizi

Almanya'nın Erfurt kentinde başörtüsü taktığı gerekçesiyle işten çıkarılan Müslüman kadın kasiyerin açtığı davada, Federal İş Mahkemesi hüküm vermeden dosyayı Avrupa Adalet Divanı'na devretti.

Mahkeme heyeti, Avrupa Birliği hukukunu ilgilendiren konularda Avrupa Adalet Divanı'nın son sözü söyleyen kurum olduğunu hatırlatarak, Lüksemburg merkezli mahkemenin tüm üye ülkeleri bağlayıcı bir karar almasının doğru olacağını belirtti.

Hamilelik döneminden sonra kozmetik ürünleri satan mağazadaki işyerine dönen başörtülü bir kadın işveren tarafından işten çıkarılınca Nürnberg Eyalet İş Mahkemesi'nde 2016 yılında dava açmıştı.

Mahkemenin kadın çalışanı haklı bulmasının ardından, işveren temyize giderek, en yüksek mahkeme olan Federal İş Mahkemesi'ne başvurmuştu. İşveren tarafı, sorunun başörtüsünü hedeflemediğini, belirli bir din ve inanç grubuna yönelik olmadığını savunarak, dini görüşleri çağrıştıracak kıyafetlerin işyerinin tarafsızlığı ilkesini ihlal anlamına geleceğini ifade etmişti.

Avrupa Adalet Mahkemesi, 2017'de Belçika'da yaşanan benzer içerikli bir davayla ilişkili, işverenin işyerinde başörtüsünü yasaklayabileceğine, eğer işyerinde dünya görüşüne ilişkin semboller yasaklanmışsa ve bunun da gerekçeleri açık ve net belirtiliyorsa başörtüsü takılmasına izin verilmeyebileceğine hükmetmişti.