Bursa
Açık
21°

Almanlar da şaşırdı, turizmciler şokta!

GÜNCEL , 13 Haziran 2020 Cumartesi, 07:46

Berlin'in Avrupa ülkelerine seyahat uyarısını kaldırırken süreyi Türkiye için 31 Ağustos tarihine kadar uzatması Ankara'nın tepkisine yol açtı. Kararı 'düş kırıcı' olarak niteleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşıyla görüştü ve seyahat uyarısının bir an evvel kaldırılmasını istedi.

Almanlar da şaşırdı, turizmciler şokta!

Almanya'nın Türkiye'ye seyahat uyarısını 31 Ağustos tarihine kadar uzatması Türkiye'de olduğu gibi Almanya'da da yoğun tepkilere yol açtı. Seyahat güvenliği için çok daha önceden hazırlıklar yapan ve dışişleri ile turizm bakanları aracılığıyla müzakereler yürüten Ankara, Almanya'nın koronavirüs nedeniyle tüm dünya çapında aldığı seyahat uyarısını Türkiye için de kaldırmasını bekliyordu. Türkiye'ye paket tur düzenleyen seyahat şirketleri de rezervasyonlar yaptı. Ancak seyahat uyarısının Türkiye'ye uzatılması hem Alman seyahat şirketlerinde hem de Türkiye'de düş kırıklığı yarattı.

'UYARI KALKMALI'

Alman Spiegel Online'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da mevkidaşı Heiko Maas'la telefonla görüştü. Spiegel Online'a konuşan Çavuşoğlu, Almanya'nın kararını 'düş kırıklığı' olarak niteledi ve "Kararın arkasında yatan bilimsel gerekçe bizim için anlaşılır değil" dedi. Çavuşoğlu, Almanya'nın seyahat uyarısını 'mümkün olduğu kadar erken kaldırmasını beklediklerini' vurguladı.