Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
10.1°

Alinur Aktaş'tan aylar sonra gelen özür! Bursa'da sadece enbursa.com yayınlamıştı

BURSA , 12 Temmuz 2019 Cuma, 12:09

31 Mart yerel seçimi öncesi CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey'i eleştirirken yaptığı açıklamada, "Nerede bu devlete ve bayrağa savaş açmış; Türkan Saylan, Uğur Mumcu, Nazım Hikmet, Bahriye Üçok, nerede dinle diyanetle problemi olan adam varsa hepsinin ismini belirli merkezlere verdi" diyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'tan aylar sonra özür geldi. Aktaş, "Türkan Saylan ile ilgili farklı bir parantez açabilirim, ama Uğur Mumcu, Bahriye Üçok gibi isimler aydın isimlerdir. Uğur Mumcu yurtsever bir isimdir" dedi. Aktaş'ın o günkü sözleri Bursa medyasında sadece enbursa.com'da yayınlanmıştı.

Alinur Aktaş'tan aylar sonra gelen özür! Bursa'da sadece enbursa.com yayınlamıştı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, On Medya'da gazeteciler Mehmet Ali Yılmaz ve Can Ertan'ın sorularını yanıtladı.

Mehmet Ali Yılmaz, Başkan Aktaş'a, "Belki sorulmamasını istediğiniz bir soru. İnegöl'de Mustafa Bozbey'i eleştirirken, 'Nerede dinle diyanetle sorunu olan varsa cadde ve sokaklara ismini veriyor' dediniz. Bir kesimin çok tepkisini çektiniz, açıkçası bir çok insanı da incittiniz. Böyle bir şeyi söylemeye gerek var mıydı?" sorusunu yöneltti.

Yılmaz'ın "Bir çok insanı incittiniz" sözüne "Kesinlikle" karşılığını veren Aktaş, şu açıklamayı yaptı:

'SORULMASINI İSTEMEDİĞİM BİR SORU'

"İlk defa bu soruya bu kadar net cevap vereceğim. Evet, sorulmasını istemediğim bir soruyla karşı karşıyayım. O işin bir backgraund'u (arka planı) var. Aslında ben bu söylemi 7-8 sefer yaptım. Fakat, İnegöl'deki söylemde biraz daha ileriye gittim. Ben Uğur Mumcu'nun bir kaç kitabını okudum, bu arada, onu da söyleyeyim.

'UĞUR MUMCU GERÇEK BİR AYDIN'

Bana göre, Uğur Mumcu gerçekten bir aydındır, onu söyleyeyim. Kesinlikle bir yurtseverdir. Uğur Mumcu'nun öldürülme şeklini iyi incelemek ve irdelemek lazım. Türkan Saylan'la alakalı farklı bir parantez açabilirim, ama şunu söyleyeyim: Bir kere öncesinde bana Süleyman Çelebi'nin (Mevlit yazarı ve Ulucami'nin ilk imamı) isminin Bursa'da yaşatılmaması gibi bir eleştiri geldi. Ben de dedim ki 'İyi güzel, söylüyorsun da siz de Türk büyüklerinden veya din büyüklerinden başka bir isim verdiniz mi ki caddelerinize?' Bakıyorum işte Uğur Mumcu, Nazım Hikmet falan. Oradaki söylemim de kesinlikle kasdı aşan bir konuşmaydı."

Aktaş, Mehmet Ali Yılmaz'ın "Bunu bir anlamda özür olarak mı kabul edelim?" sorusuna da "Kesinlikle, niçin olmasın?" yanıtını verdi.

Aktaş, sözlerini o dönemde yaşadığı seçim stresine bağladı.

BURSA'DA SADECE ENBURSA.COM'DA YER ALMIŞTI

Aktaş, 2019 Şubat ayı sonunda İnegöl'de yaptığı konuşmada, "Nerede bu devlete ve bayrağa savaş açmış; Türkan Saylan, Uğur Mumcu, Nazım Hikmet, Bahriye Üçok, nerede dinle diyanetle problemi olan adam varsa hepsinin ismini belirli merkezlere verdi" demişti.

Aktaş'ın Türkiye gündemine oturan açıklamaları Bursa medyasında sadece enbursa.com'da yayınlanmış, haberin ardından Aktaş ve basın ekibi enbursa.com'a üstü kapalı ambargo uygulamaya başlamıştı.