Bursa
Açık
27.6°

Alinur Aktaş, o şirketlerden istifa etti!

BURSA , 16 Ağustos 2019 Cuma, 11:59

Belediye şirketlerinden aldığı "huzur hakkı" tartışmalara yol açan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 8 şirketten 7'sindeki görevlerinden istifa etti.

Alinur Aktaş, o şirketlerden istifa etti!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın belediye iştiraklerinden aldığı "huzur hakkı" uzun süre tartışmalara yol açmış, konu Türkiye gündemine oturmuştu. Başkan Aktaş'ın, 8 belediye iştirakinden 7'sindeki görevlerinden istifa ettiği bildirildi.

Yeni Marmara gazetesi Yazarı Ersel Peker, konuyu köşesine taşıyarak, "Gerçeği yansıtmayan iddialar ortaya atarak kent kamuoyunda itibarsızlaştırılmak istenen Başkan Aktaş, bayram öncesi yönetim kurulu başkanlığını yaptığı BURULAŞ, BURFAŞ, Kültür AŞ. BEŞAŞ, Tarım AŞ, Jeotermal AŞ ve Burkent şirketlerinden istifa etti" ifadelerini kullandı.

Başkan Aktaş'ın sadece diğer ilçe belediyelerinin de iştiraklarıyle kurulan BİNTED'in yönetim kurulu başkanlığına devam ettiği kaydedildi.

Yaygın basında Başkan Aktaş'ın belediye şirketlerinden 50 bin lira huzur hakkı iddiası yer almış, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Aktaş'ın yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği şirketlerden sadece bin'er lira aldığı bildirilmişti. Başkan Aktaş ise İHA'ya yaptığı açıklamada bu rakamı 750 TL. olarak açıklamıştı.

Aktaş'ın istifasıyla 7 şirkette yönetim kurullarının yeniden oluşması bekleniyor.

Bu arada, Ersel Peker'in aktardığına göre, belediye şirketlerinden BURFAŞ'ın da BURULAŞ ile birleştirilmesi gündemde. Böylece 8 olan şirket sayısı 7'ye düşecek.