Bursa
Parçalı Bulutlu
2.8°

Alberto Manguel'den 'Okumanın Tarihi'

KÜLTÜR-SANAT , 25 Mart 2020 Çarşamba, 13:47

enbursa.com'un günün kitap önerisi, "Ben hayatı kitaplardan öğrendim" diyen Alberto Manguel'in kitapların tarihi üzerine kaleme aldığı bir başyapıt: Okumanın Tarihi...

Alberto Manguel'den 'Okumanın Tarihi'

Alberto Manguel okumanın büyülü dünyasının antik çağlarda başlayan yolculuğunu takip ederek, günümüze geliyor. On altı yaşında Borges'e kitap okuyarak kitap dünyasına adımını atıyor ünlü yazar. Alberto Manguel Okumanın Tarihi adlı kitabı ile okurlar için geçmişten geleceğe yeni bir bakış açısı sağlayacak bilgileri bu kitapta paylaşıyor. Yazar,Arjantin, Kanada, Fransa, İngiltere ve Tahiti gibi farklı ülkelerde editörlük, gazetecilik, beş dilde çevirmenlik ve yazarlık yapmıştır. Okurun yaşadığı o çok özel deneyimlerin tarihsel geçmişini görkemli bir anlatımla okurlara sunuyor bu kitabında. M.Ö. 4000 yılının kil tabletlerinden CD-ROM'lara, dillere destan İskenderiye Kütüphanesi'nden Kafka, Rilke, Sartre, Colette gibi büyük yazar ve şairlerin kitaplarla paylaştıklarına, kitap okumak için tasarlanmış yataklardan matbaa ve gözlüklere dek okurların "fildişi Kulesi'nin tüm parlaklığını şaşırtıcı anekdotlar ve sürükleyici bir dille herkese açıyor.

KİTAPTAN BİR ALINTI

"....her kitabın kapaklarını hiç göremeyeceğiniz, yazarlarını tanımayacağınız, ama elinizde tuttuğunuz ciltte yankılanan ataları vardır"

ALBERTO MANGUEL KİMDİR?

1948'de Buenos Aires'te Arjantinli bir ana babanın çocuğu olarak doğdu. Çocukluğunu babasının diplomatik görevi nedeniyle İsrail'de geçirdi. Çek bakıcısından İngilizce ve Almanca öğrendi. Anadili İspanyolcayı, 1955'te Arjantin'e döndükten sonra öğrendi. Öğrenciliğinde Jorge Luis Borges'e dört yıl süresince kitap okudu. Yaşamını Fransa, İtalya ve İngiltere gibi değişik ülkelerde sürdüren Manguel, 1988'den beri Kanada vatandaşı.

Yazarlığı yanında çokdilli bir çevirmen, antoloji yazarı ve yayıncı olarak uluslararası ün kazandı.