Bursa
Parçalı Bulutlu
19.6°
enBursa Haber

Aktaş'a Akkuş ve Bozbey'den yanıt geldi

BURSA , 28 Şubat 2019 Perşembe, 19:05

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın "Nerede bu devlete ve bayrağa savaş açmış; Türkan Saylan, Uğur Mumcu, Nazım Hikmet, Bahriye Üçok, nerede dinle diyanetle problemi olan adam varsa hepsinin ismini belirli merkezlere verdi" şeklindeki açıklamalarına CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş ve eleştirilerin hedefindeki CHP Büyükşehir adayı Mustafa Bozbey'den yanıt geldi.

Aktaş'a Akkuş ve Bozbey'den yanıt geldi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın "Nerede bu devlete ve bayrağa savaş açmış; Türkan Saylan, Uğur Mumcu, Nazım Hikmet, Bahriye Üçok, nerede dinle diyanetle problemi olan adam varsa hepsinin ismini belirli merkezlere verdi" şeklindeki açıklamalarına ilk tepki CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş'tan geldi.

AKTAŞ'IN AÇIKLAMALARININ TAMAMI

Akkuş, yazılı açıklamasında, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Nazım Hikmet ve Türkan Saylan'ın bu toplumun yetiştirdiği en önemli aydınlardan olduğunu belirterek, "siyasi popülizmin geldiği son nokta rezillik ve düşmanlık" değerlendirmesinde bulundu.

Aktaş'ın sözlerinin amacını aştığını kaydeden Akkuş, şunları ifade etti:

'DEVLET BAYRAK DİN DÜŞMANI YAFTASI YAPIŞTIRILAMAZ'

"Uğur Mumcu ülkemizin yetiştirdiği en önemli gazetecilerimizden biri olarak, arkasında doğruya ve gerçeğe dayanan habercilik ekolü bırakmış bir isimdir. Mumcu'nun Atatürkçü, bağımsızlıkçı, antiemperyalist tavrı bugünkü nesillere ışık olmaya devam etmektedir. Yaşamındaki son güne kadar, çağdaş-laik-bağımsız bir Türkiye için mücadele eden Uğur Mumcu'ya 'devlet-bayrak düşmanı' demek, sadece cehaletin dışavurumu olabilir. Türkan Saylan'ın FETÖ'yü ilk teşhis eden isimlerden biri olduğu için kanser gibi meşum bir hastalığın son evresinde bile nasıl acımasızca baskı ve zulüm altında tutulduğunu henüz unutmadık. Türkan Saylan'ın FETÖ'yü eleştirdiği günlerde, tek yaptıkları FETÖ'yle iş tutmak olan kimi çevrelerin, bugün Türkan Saylan'a 'devlet-bayrak düşmanı' diyebilmeleri çok acıklı tablodur. Bahriye Üçok da aynı çevrelerin hedefi olmuş bir Cumhuriyet aydınıydı. Nazım Hikmet ise Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük şairdi. Bu isimlerin herhangi birine 'devlet-bayrak-din düşmanı' yaftası yapıştırmaya kalkışmak Alinur Aktaş'ın haddine değildir."

Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de yapılan açıklamaları 'talihsiz' olarak yorumladı. Bozbey, şöyle konuştu:

'ÇİÇEKLERİ KOPARABİLİRSİNİZ AMA BAHARIN GELİŞİNİ ENGELLEYEMEZSİNİZ'

"Arkadaşımızın açıklaması hepimizi üzdü. Hepsi Bursa'nın, Türkiye'nin değeridir. Bizim için, Osmanlı'nın başkentinde, burada, Osmanlı da değerlidir, Cumhuriyet dönemindeki insanlar da değerlidir. Nasıl ki Osman Bey, Orhan Bey bizim için değerliyse Atatürk de bizim için değerlidir. Yazarlarımız da çizerlerimiz de bizim için değerlidir. Bu ülkenin her bir insanı, yazarından şairine, bizim için her birey değerlidir. Bizim için değerli olan bu insanlara, bu sözlerin sarfedilmesini biz doğru bulmuyoruz. Üstelik bir yerel seçim sürecindeyiz. Tabii ki çiçekleri koparmayalım ama koparmaya çalışanlara karşı Şilili şair çok güzel bir ifade kullanmış. Hatırlatmak isterim. Diyor ki Pablo Neruda, 'Bütün çiçekleri koparabilirsiniz ama asla baharın gelişini engelleyemezsiniz."

CHP LİDERİNİN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYIN

Sümela Manastırı 3.5 yıl sonra açıldı
Sümela Manastırı 3.5 yıl sonra açıldı
Mona Lisa yapay zekayla 'konuşturuldu'
Mona Lisa yapay zekayla 'konuşturuldu'
Koruma altındaki 'Porsuk' görüntülendi
Koruma altındaki 'Porsuk' görüntülendi
Ramazan davulcuları Bursa'nın o mahallesine giremiyor! Çünkü...
Ramazan davulcuları Bursa'nın o mahallesine giremiyor! Çünkü...