Bursa
Açık
25.3°

Akşener: Dip dalganın üstünde ben sörf yapacağım

GÜNCEL , 06 Haziran 2018 Çarşamba, 21:44

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, 24 Haziran'da bir dip dalga geleceğini savunarak, "Dip dalganın üstünde ben sörf yapacağım. İkinci tura ben kalırsam Sayın Erdoğan'ı evine dinlenmeye göndereceğime eminim" dedi.

Akşener: Dip dalganın üstünde ben sörf yapacağım

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener FOX TV canlı yayınına katıldı. Akşener'in konuşmasından satır başları şöyle:

'VALİLERE 'KAFANI ÇEVİR' DENDİ'

"Türkiye'de uzun zamandır hem terör mücadelesi hem dış politika, iç seçimlerin öznesi durumunda. Yani 'One minute'den sonra gelen bir silsileyi düşünün; Afrin, Menbiç sözleri unutuldu. Fırat'ın doğusu unutuldu. Şimdi de Kandil söz konusu. Terör mücadelesi yapmak ciddi bir iştir. Yani oradaki kınalı kuzuların hayatıyla ödenen bir mücadeledir. Bunu ciddiye almak lazım. Tek bir endişem var; seçim almak için her yol mübah davranışın bir sonucu olmasın. Çünkü düşünün 2015 seçiminde açılım süreci başlamıştı birden gümbürtüye gitti. Arkasından bir hendek harekatı başladı. Yani o hendekler açılırken valilere 'kafanı çevir' denildi. Sonra da Hendek Harekatı adı altında orada bir mücadele oldu. O mücadelenin 726 şehide mal olduğunu Türkiye unuttu. Bunun olmaması gerekiyor. Esas olan önleyici tedbirlerdir. Seçime kurban edilirse terörle mücadele oradan pek hayır çıkmaz. Mehmetçik bir yerde harekata geçtiği zaman ben çok dikkatli bir dil kullanırım."

'İKİNCİ TURA KALIRSAM...'

"İç dünyamda kendimi ikinci tura yakın hissediyorum.Sahadaki veriler de öyle görünüyor. İkinci tura ben kalırsam Sayın Erdoğan'ı evine dinlenmeye göndereceğime eminim. Referandumdaki kalabalığın on katı var. Müthiş bir kalabalık var mitinglerde. O günle bugün arasında başka bir ivme var. Kadınların bana karşı sempatisi müthiş."

'TECAVÜZ GİBİ KONULARDA İYİ HAL İNDİRİMİNİ KALDIRMAYI VAAT EDİYORUM'

"Kadınlara son on yılda artan şiddet, tecavüz gibi konularda iyi hal indirimi kaldırmayı vaat ediyorum. Tülbent çok önemli bir sembol oldu. Kadın dayak yer, şikayetçi olunca sığınma evine gönderilir. Adam gezer. Biz bunun tam tersini yapacağız. Adamlar terapi evlerine gidecek, kadınlar evde oturacak.Daha önce Meclise gelen, 12 yaş kanunu iğrenç bir şey. 25 yaşında evlilikler bile azalmışken, siz ufacık kız çocuğunu evlendirmeye kalkışırsanız olmaz.Kadınlarda bir suç arama olayı kalkacak. Bunlar erkek egemen düzenin örneği. Bu erkek egemen düzen kalkacak. Türkiye'de kadınların işe katılma olayı da çok düşük. Bizim önceliğimiz bunu yükseltmek. İyimser ayrıcalık uygulayacağız."

'PARLAMENTER SİSTEME GERİ DÖNECEĞİM'

"Kemal Bey'i aradım. Geri bildirimleri paylaştım. Sonra dedim ki parlamenter sisteme nasıl döneceksek, bunu millete anlatmamız lazım. Biz İYİ Parti, CHP, DP, SP olarak tek adam sistemine çok sert tepki koyduk. Türkiye için çok hayati bir konu olduğuna inanıyorum. Seçmende şöyle bir korku var, "Bunlar KHK İle borçlanabilir mi? " Biz Millet İttifak'ı olarak bunun için tarih vereceğiz. Saadet Partisi'nin bu tip başkanlık sistemine itirazı var, gerçek tipte başkanlık sistemine olumlu yaklaşıyorlar. O yüzden Temel Bey'le uzun uzadıya konuşmam lazım. Bizim parlamenter sisteme en kısa sürede dönmemiz gerekiyor. Kontrol mekanizmasının kurulması gerekiyor."

'DİP DALGANIN...'

"Fenerbahçelilere soruyorum. "Ali Bey sizce 4 kat fazla oyla seçilebilir miydi?" İşte bu dip dalga her yere geliyor. Dip dalganın üstünde ben sörf yapacağım. Türkiye'de hep birinci tur konuşuluyor. İşte bu Tayyip Bey'in tuzağı. İnsanlara göre 'CHP zihniyeti' diye bir kavram var. Merkez sağ seçmenin şeytanlaştırdığı bir şey bu. Tayyip Bey karşısına solcu alıp, oyları konsolide edecek."

'BUNU NASIL ANLATIRIM'

"Selahattin Demirtaş'ın adaylığı kabul edilmiş. Demirtaş'ın adaylığı onaylanmış. Hakimlerin inisiyatif kullanması gerekiyor. Ve bu bir seçim, adaletli olunması gerekiyor. Ben seçildiğimde Demirtaş beraat ederse bunu nasıl anlatırım."