Bursa
Parçalı Bulutlu
5.4°
enBursa Haber

Akşener'den talimat iddiasına sert yanıt

GÜNCEL , 19 Haziran 2018 Salı, 18:53

Bolu'da konuşan İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Pensilvanya'dan talimat almadığını bir kez daha yineledi. Akşener, "Bana milletimin dışında talimat verecek yiğit anasından doğmadı" dedi.

Akşener'den talimat iddiasına sert yanıt

Yİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Bolu'da düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi.

Köroğlu'yu hatırlatarak konuşmasına başlayan Akşener, şu ifadeleri kullandı:

Türkiye'nin potansiyeli, eğitimli insan gücü ve insanlarının çalışkanlığı bu ülkeyi geçekten kalkındırır ve işsizini bitirir, istihdam ortaya koyar. Tarım, hayvancılık ve turizm kenti olan Bolu, gayri safi milli hasılası 800 milyar dolar olan Türkiye'de, 500 milyar doların üretildiği İstanbul ve Ankara'nın arasında olarak, yeteri kadar pay almıyor.

Tarzan zorda, Abbas yolcu. Süper baskın seçim yapıyorlar. Her şey iyiye gidiyorsa niye seçim yapıyorsun. Her şey kötüyse sizi niye seçelim? Kaçmak için şimdi yer aranıyor. Şu ana kadar 70 ile gitmişim, 110 miting yapmışım. 250 bin imza ile beni aday gösterdiriniz, Allah hepinizden razı olsun. İktidarın yumruk gibi kafaya indiği bir dönemde cesurların, milletin hareketi olan iyi parti çıktı. Sayemizde OHAL şartlarında bile neşeli, vaatlerin anlatıldığı bir seçim kampanyası yapılıyor.

Ekonomi ve eğitim ayvayı yemiş, tarım mezara girmiş, dış politikada en itibarsız dönem yaşanıyor. Bilerek insanlarımızı yoksullaştırıp, böyle iktidarda kalma yolunu seçtiler. 9 milyar dolarlık tarım ithalatı var. Bu tarımla uğraşan 1 milyon insanın işsiz olması demek. Hem inek hem saman ithalatının yapıldığı bir ülkeyiz, şaka gibi. Gence iş bulmak bu devletin görevidir. Gencine iş vermiyorsa onu ailesinin yanında mahcup etmemek de bu devletin görevidir. Onun için 500 lira biz vatandaşlık maaşı vereceğiz gençlerimize. Bin 500 lira emeklilerimize ikramiye vereceğiz, bayram ikramiyesi. Şimdi Türkiye'nin kaynakları var. Yapacaklarımızı söyleye söyleye geziyoruz. İnsana dokunan, insanı kalkındıran, genci umutlandıran, Türkiye'de yarınlarına dair, kendileri ile ilgili hayal kurabilecek gençler istiyoruz. Emeklilere ikramiye verilmesini de beceremediler. Bakanlar milletvekilleri otomobillere biniyor. 8 milyar TL tutuyor, kiralık araçların yıllık parası. Ben seçilir seçilmez diyeceğim ki; inin aşağıya.

Suriye'nin iç işlerini elini soktu, 4 milyon Suriyelimiz oldu. O insanlara acıyorum. İlk işim Suriye ile ilişkilerimizi düzeltmek. Ben o insanlara da çok acıyorum. Her vatandaş, her insan ülkesinde mutludur, ülkesinde özgürdür. Seçilir seçilmez ilk işim, Suriye ile ilişkileri düzeltmek, 4 milyon Suriyeli kardeşimizi ülkelerine göndermek olacak. Suriyeliler için 150 milyar Türk lirası harcandı. Her yıl 50 milyar dolar sanayi yatırımı yapacağız. Gençlerimizi işsiz bırakmayacağız. Yüzde 11'lik işsizlik oranını 5 yılın sonunda 5,6'ya indireceğiz. Türkiye'nin bu konuda kaynağı da var, insan gücü de var. Türkiye'nin kaynakları yeterli. İnsan potansiyeli yeterli. İsraf, rüşvet ve yolsuzluk her kötülüğün anasıdır. Allah nasip ederse bunları ilk günden kesmezsek zaten Allah bize nasip etmesin. Gelecekte 2 büyük savaş çıkar; birisi sudan, birisi gıdadan. 5 yıl içinde Allah nasip ederse bu ülkeyi tarımda ithalatı kesilmiş, kendine yeten, 6. yılda da tarımda ihracat yapan bir ülke haline getireceğiz. TRT için yıllık 2.5 milyar lira sizin cebinizden çıkıyor. Ben TRT'yi satıyorum. Alın size bir kaynak daha.

Bilmeden bir arı kovanına çomak sokmuşum. Binali Yıldırım çıktı, TİKA'yı satacağımı söyledi. Hem yalan söyledi, hem iftira attı. Biz başbakan sözlerinin arkasında durur. Benim dokunulmazlığım yok, varsa gereğini yaparsın. Pensilvanya'dan ben talimat almadım. Bana milletimin dışında talimat verecek yiğit anasından doğmadı. 2,5 yıldır ispatlamazsınız şeresizsiniz dedim. Başbakan da buna katıldı.

Fabrikaları satmışlar. Haklarını yemeyelim, Kolombiya'da okul açmışlar. Çatlasanız da patlasanız da TİKA'yı önümüze alıp yolsuzluklara bakacağım. AFAD diye bir kurum var, şimdi ona çalışacağız. Türkiye'nin kaynakları yeterli."

Etkili olan sağanak nedeniyle konuşmasını kısa tutan Akşener, partisinin milletvekili adaylarını tanıtmasının ardından Düzce'de mitinge katılmak üzere kentten ayrıldı.