Bursa
Parçalı Bulutlu
24°

Akşener'den Bahçeli'ye sert yanıt

GÜNCEL , 28 Şubat 2018 Çarşamba, 14:19

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "cümbüş ittifakı" önerisine, "Sayın Bahçeli ha bire insanlara neler yapmaları gerektiğini söyler de kendisi eylemsiz doçent olarak hayata devam eder" sözleriyle yanıt verdi. Akşener, Karamollaoğlu'nun önerdiği, "İlkeler ittifakına" Kılıçdaroğlu gibi 'evet' derken; aday ittifakına 'hayır' dedi.

Akşener'den Bahçeli'ye sert yanıt

"Anlat Hemşerim, Dertleşelim" projesi başlatan Akşener, Türkiye turuna çıkan otobüsü bir maşrapa suyla uğurladı. Akşener, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına şöyle yanıt verdi:

'EYLEMSİZ DOÇENT'

(Bahçeli'nin, 'cümbüş ittifakı' önerisi) Sayın Bahçeli ha bire insanlara neler yapmaları gerektiğini söyler de kendisi de eylemsiz doçent olarak hayata devam eder. Siyasi partiler elbette kendi aralarında bir ittifak yapabilir. Bu ittifak konusunda asla biz bugüne kadar saygısız bir söz etmedik. Dolayısıyla bu onların iradesidir, saygı duymak gerekir. Arkasından kendilerini milli ve yerli ilan ettiler. Bizleri gayrimilli, küreselci, yavaş yavaş hainliğe giden bir tanımlama yapıldı. Onun arkasından kendileri bir uyum yasası getirdiler ki evlere şenlik.

'ARTIK BAHÇELİ SİYASİ MUHATABIMIZ DEĞİL'

16 Nisan'daki referandumda ne söylemişlerdi? Demişlerdi ki, koalisyon dönemi bitecek, her şey hızlı hızlı olacak. Şimdi bir nevi koalisyon. Onlar bir bütün sistem kurabilir, korkabilirler; seçilemeyeceği için bir endişesi olabilir Sayın Erdoğan'ın. Bu yaptıkları haktır, itirazımız yok ama bulundukları yerden bizleri tanımlamaları en hafif deyimiyle saygısızlıktır. Bahçeli'yi siyasi olarak muhatap alamayız artık çünkü Saray'ın memuru konumunda o. Bizlere vurmak için görevli.

'DEVE KESTİRMEYECEĞİM, PARTİMİZİN ADAYI AKŞENER'

Böyle bir ittifak gerçekleşse hepsi deve keser, ben de arkadaşları masrafa sokmak istemiyorum. İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı arkadaşlarımız tarafından belirlenmiştir, adı Meral Akşener'dir. 100 bin imzayla yola çıkacağımızı ilan ettik, milletvekili adayı olmayacağımı ilan ettim. Bütün bunlar meydan okumadır ve kazanacağımıza olan inancın tezahürüdür. Halep oradaysa arşın burada. Biz bu kadar açık, net ve şeffafız ama bu sefer dedikleri olmayacak.

'NE KADAR ÇOK ADAY O KADAR ŞENLİK'

(Kılıçdaroğlu'nun ilkeler ittifakı sözleri) Bu sayın Temel Karamollaoğlu'nun önerisi. Hepimiz referandumda tek adam sistemine karşı çıkan gruplar olarak, insanlar olarak bir şey söyledik. Güçlü bir parlamenter sistemin Türkiye, demokrasi ve sizler için çok daha hayırlı olduğunu iddia ettik ve partili cumhurbaşkanının Türkiye'yi gerçekten zora sokacağını söyledik. Nitekim ortaya çıktı. OHAL hâlâ bitmiyor. Temel Karamollaoğlu şöyle bir öneride bulundu. Madem parlamenter sisteme geçileceğini ilan ettik, bunun hukuki ilkelerini yani anayasa taslağını vatandaşın karşısına getirmemiz lazım. Partiler arası ittifaktan bahsetmiyorum. İlkeler dediği bu. Demokrasinin tam ve kâmil uygulanabilmesi için gereken kurallar, ilkeler yani bunların üzerinde uzlaşılabilir mi diye bir çalışma. Dolayısıyla buna elbette hayır deme imkânımız yok, tabii ki evet ama bunun anlamı, bir ittifak söz konusu değil. Ben açık açık söylemiştim.

'SAADET VE DP İLE İTTİFAKI ÇOK İSTERİM'

Şeffaf bir insan olarak bir arzu, istek olarak Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak yapmayı çok isterim . Bunu Karamollaoğlu'na da söyledim ama onlar bir aday çıkarmayı istiyor. Bu da çok iyi, olumlu bir şey. Ne kadar çok aday o kadar şenlik olacak, göreceksiniz.