Bursa
Açık
23.7°

Akdeniz'de gergin anlar! Türk donanması müdahale etti!

GÜNCEL , 10 Haziran 2020 Çarşamba, 18:53

Yunanistan donanması, Libya'ya giden Türk bayraklı bir kargo gemisini ve fırkateynleri durdurmaya çalıştı. Yunanistan ordusuna ait bir helikopterin duruma müdahale etmek için harekete geçtiği belirtildi. Türk savaş gemilerinden yapılan uyarının ardından Yunanistan donanması bölgeden uzaklaştı.

Akdeniz'de gergin anlar! Türk donanması müdahale etti!

TRT World'ün aktardığına göre Yunanistan donanması, Libya'ya giden Türk bayraklı bir kargo gemisini ve fırkateynleri durdurmaya çalıştı. Yunanistan ordusuna ait bir helikopterin duruma müdahale etmek için harekete geçtiği belirtildi.

'BU GEMİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ KORUMASI ALTINDADIR'

Habere göre Yunanistan donanması, Türk fırkateynlerinin bir uyarı vermesinin ardından "geri çekildi". Türk donanması tarafından Yunanistan'a, "Bu gemi Türkiye Cumhuriyeti Devleti koruması altındadır" uyarısı yapıldı. Kargo gemisine Türk savaş gemilerinin koruması altında seyrine devam etti.

Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Alkiviadis Stefanis dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hidrokarbon araştırma sahalarıyla ilgili açıklamalarını değerlendirirken Atina'nın "her türlü kötü senaryoya hazırlıklı olduğunu" ifade etti.

BAKAN AKAR'DAN YUNANİSTAN'A UYARI

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar da bugün yaptığı açıklamalarda Stefanis'e tepki göstererek, "O bir dil sürçmesidir. Yunanlıların Türkiye ile savaşmak isteyeceğini ben matematik olarak uygun ve doğru olmadığının altını çizmek istiyorum" diye konuştu.