Bursa
Parçalı Bulutlu
16.2°

Akçalar Atıksu Arıtma Tesisi, Gölyazı tehdit ediyor

BURSA , 19 Ağustos 2020 Çarşamba, 15:03

Akçalar Atıksu Arıtma Tesisini nedeniyle tarihi Gölyazı tehlike altında. Bölgedeki ekolojik dengenin bozulduğuna dikkat çeken CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, yetkilileri göreve çağırdı.

Akçalar Atıksu Arıtma Tesisi, Gölyazı tehdit ediyor

Bursa turizmin önemli merkezlerinden biri olan Gölyazı bu ünlerde Akçalar Atısu Arıtma Tesisi nedeniyle zor günler yaşıyor. Tesisin atık suları nedeniyle çevrede kötü kokular oluşurken, balık ve kuş ölümleri de yaşanmaya başlandı. Bölgede inceleme yapan Cumhuriyet Halk Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, yaşananlara tepki gösterdi.

Yılmaz, "Bursa için Nilüfer ilçemiz için büyük bir şanstır. Turizm konusunda önemli bir cazibe alanıdır. Gölyazı'ya, göle gözümüz gibi bakmak hepimizin yurttaşlık görevidir. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki; "Akçalar Atıksu Artıma Tesisi"nin ortaya koyduğu görüntüler vicdanlarımızı sızlatmaktadır. Tesis civarındaki koku, atık suyun boşaltım noktasındaki metan gazı faciasının görüntülerini kayıt altına aldık. Bölgedeki balık ölümleri, kuş ölümlerini fotoğrafladık." dedi.

"GEREKİRSE BÖLGEDE NÖBET TUTARIZ"

Bölgenin temizlenmesi için yetkilileri göreve çağıran CHP Nilüfer İlçe Başkanı Yılmaz, şunları söyledi; "Buradan yetkili mercilere çağrı yapıyoruz. Çok önemli bir dünya mirasına zarar veriyorsunuz. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini yok ediyorsunuz. Doğanın kendisine yapılan ihanetlere karşı intikamını ağır bir şekilde aldığına yüzlerce kez şahitlik ettik. Bu çektiğimiz görüntüleri hangi kurum, hangi makam, hangi merci temizleyecekse; bir an önce vakit kaybetmeden müdahale edin ve bu çevre faciasına bir son verin. Konunun düzenli olarak takipçisi olacağımızdan, gerekirse ilgili bölgede nöbet sistemine geçeceğimizden Bursa kamuoyunun, Nilüferli vatandaşlarımızın endişesi olmasın."