Bursa
Çok Bulutlu
21.6°

AK Parti ve CHP'den 100 bin kişiyi ilgilendiren görüşme!

GÜNCEL , 24 Mart 2020 Salı, 10:25

Son dakika gelen bilgilere göre; İnfaz düzenlemesi görüşmeleri kapsamında AK Parti ile CHP arasında bir görüşme gerçekleşti. İnfaz düzenlemesinin 100 bin mahkumu ilgilendireceği belirtildi.

AK Parti ve CHP'den 100 bin kişiyi ilgilendiren görüşme!

AK Parti ile CHP, infaz düzenlemesini görüşmek üzere bir araya geldi, görüşme gerçekleşti.

AKP'nin ittifak ortağı MHP ile yaptığı çalışma sonucu hazırlanan taslak teklife göre, kasten adam öldürme, terör ve örgütlü suçlar hariç olmak üzere cezaevinde geçirilecek süre verilen cezanın yarı oranına indirilirken, AKP'nin ilk teklifinde yer almayan uyuşturucu ve cinsel istismar suçları da indirim kapsamına alındı.

AKP'nin sunduğu teklif taslağında, denetimli serbestlik süresi de bir kereye özgü olmak üzere bir yıldan üç yıla çıkarılıyor. Düzenleme ile yaklaşık 60 bin uyuşturucu suçu hükümlüsünün de aralarında bulunduğu 100 bin dolayındaki kişinin tahliyesi bekleniyor.

BBC Türkçe'nin edindiği bilgiye göre AKP'nin genel çerçevesini muhalefet partilerine sunduğu teklif taslağında yer alan bazı önemli düzenlemeler şöyle:

CİNSEL SUÇLAR İNDİRİM KAPSAMINDA

Mükerrer suçlar, cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçları bakımından 3/4'lük koşullu salıverilme oranı ise 2/3'e düşürülüyor. Yani bu suçlardan hüküm giyenler cezasının yüzde 75'i yerine, yüzde 67'sini çekmeleri halinde koşullu salıverilebilecek. Kasten adam öldürmede 2/3, terör ve örgütlü suçlarda 3/4 oranında uygulanan cezaevinde infaz süresinde ise değişiklik yapılmıyor.

ERTELEME, İZİN VE SALGIN HASTALIK HÜKÜMLERİ

Yeni doğum yapan kadınların cezası altı ay yerine, bir yıl altı ay ertelenebilecek.

Çocuk hükümlülere verilebilecek ödül olanakları ile hükümlülerin hediye kabul etme hakkı genişletiliyor. Hükümlünün bakıma muhtaç çocuklarının barındırılmasına ilişkin hükümler tutuklular yönünden de uygulanabilecek. Açık cezaevinde olanlara verilen üç günlük mazeret izni, yedi güne çıkarılıyor.

Salgın hastalık halinde kuruma ait telefon ve faks cihazlarından derhal yararlandırılması olanağı sağlanıyor.