Bursa
Açık
26.9°
enBursa Haber

AK PARTİ'nin Bursa adayları resmen açıklandı

BURSA , 13 Ocak 2019 Pazar, 09:32

AK PARTİ ile MHP arasında sürdürülen ittifak görüşmeleri tamamlandı. Cumhur İttifakının Bursa'da belediye başkan adayları bugün resmen açıklandı. İşte AK PARTİ-MHP ittifakının Bursa adayları...

AK PARTİ'nin Bursa adayları resmen açıklandı

AK PARTİ ile MHP arasındaki görüşmeler tamamlandı. Cumhur İttifakı'nın Bursa'daki belediye başkan adayları bugün resmen açıklandı.

MERİNOS'TAKİ TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

AK PARTİ tarafından Merinos'ta düzenlenen aday tanıtım törenine AK PARTİ Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, eski Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve eski Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile MHP Bursa İl Başkanı Cihangir Kalkancı ve parti yöneticileri de katıldı.

SALMAN'DAN MHP BURSA İL BAŞKANI KALKANCI'YA TEŞEKKÜR

Törende ilk sözü AK PARTİ Bursa İl Başkanı Ayhan Salman aldı. Salman, MHP Bursa İl Başkanı Kalkancı'ya başından beri gösterdiği sıcak dyalog için teşekkür etti.

Salman, "Salonumuzu dolduran binlerce dava kardeşimizle birlikte Genel Başkan Vekilimiz Numan Kurtulmuş'u ağırlıyoruz. Güçlü bir Türkiye'nin mimarı Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın yol arkadaşı olmaktan gurur duyuyoruz. Bursa kuruluşun ve kurtuluş şehridir. Gönül coğrafyamızın özeti gibidir." dedi.

'GİRMEDİK GÖNÜL BIRAKMAYACAĞIZ'

Salman, "AK PARTİ Bursa teşkilatları olarak söz veriyoruz. Çalınmadık kapı, girilmedik gönül bırakmayacağız. Halka hizmetin hakka hizmet olduğu düsturunu gözeterek, çok daha büyük bir çaba harcayacağız. AK PARTİ 81 milyonun partisidir. her zamankinden daha fazla çalışacağımıza söz veriyoruz." diye konuştu.

Salman'ın konuşmasının ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın özgeçmişini anlatan video izletildi. Daha sonra kürsüye çıkan Aktaş, şunları söyledi:

'AK PARTİ'NİN MESLEĞİ YEREL YÖNETİMDİR'

"AK PARTİ kadrosu milletimizin huzur ve refahı için çalışan bir kadrodur. Bu kadro bugün başka ülkelere de huzur getirmektedir. Yerel yönetimlerdeki anlayış değişikliğini de teşkilatımız getirmiştir. AK PARTİ'nin mesleği yerel yönetimdir. Yerel yönetim anlayışımız sürekli değişerek yenilenmiştir. AK PARTİ çatısı altında Bursamıza değerli hizmetleri olmuş Hikmet Şahin'i rahmetle anıyorum, Recep Altepe'ye teşekkür ediyorum."

Aktaş, yeniden aday gösterilmeyen ilçe belediye başkanlarına da teşekkür etti.

HİKMET ŞAHİN'İ ANDI, RECEP ALTEPE'TE TEŞEKKÜR ETTİ

Bursa'nın Türkiye'nin kaderini belirleyen şehirlerden biri olduğunu kaydeden Aktaş, "Kent yönetimi çok hassas bir iş. Ufak hatalar ciddi sıkıntılara sebep olabiliyor. Biz Bursa'ya gönül verdik. Amacımız gönüller kazanmak. 'Önce insan' düsturuyla şehrimizin yarınlarını inşa etmek için çalışacağız. İşimiz çok, sorumluluğumuz ağır." dedi.

Her ilçenin Bursa'nın gelişimine katkıda bulunduğunu kaydeden Aktaş, farklı bir seçim sürecine girildiğini belirterek, "Cumhur İttifakı, 15 Temmuz'da mütekamil hale geldi. 31 Mart'tan sonra bu vatana gönül vermiş başkanlarımızla Bursa'nın örnek hale gelmesi için çalışacağız. Bursamızı fethin 700'üncü yılına taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

"Kirlenmeyeceğiz, kirletmeyeceğiz, kirletenlere asla müsaade etmeyeceğiz" diyen Aktaş, Bursa'nın huzurun, bereketin ve kadim değerlerin şehri olacağını söyledi.

Aktaş, 18 belediyeyi de kazanmak için canla başla çalışacaklarını belirtti.

Alinur Aktaş'ın ardından Bursa Milletvekili ve eski Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, kürsüye çıktı. Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

'BELEDİYECİLİK BİZİM İŞİMİZ'

"Biz seçimlere hazırız. Buradaki coşku Cumhur İttifakı'nın bayrağını Bursa'nın burçlarına dikecektir. Seçimlerin iki yüzü var. Birisi genel idareye, hatta sınırlarımızı aşan bir yüzü var, ikincisi mahallemize, şehrimize bakan bir yüzü var. Adalet ve Kalkınma Partisi, kökleri çok derinlerde, yüzü geleceğe bakan bir partidir. Bu seçim de bir eşiktir. Birileri kirli yerlere pususunu kurmuş, AK PARTİ'nin ve Cumhur İttifakı'nın sendelemesini beklemektedir. Belediye başkanlarımız sadece belediye başkanı değildir. Şehrül emin sıfatının içini doldurmak için çalışıyoruz. Belediyecilik bizim işimizdir."

Çavuşoğlu'ndan sonra kürsüye çıkan Bursa Milletvekili, eski İçişleri Bakanı ve AK PARTİ MKYK üyesi Efkan Ala da şöyle konuştu:

'HEDEF KİTLEMİZ BURSALILARIN TAMAMIDIR'

"Bizim bir tek siyaset etme nedenimiz var, o da Bursalılar en güzel hizmeti sunmak. Onun için de siyasette yeni gelenekler oluşturuyoruz. Bugüne kadar görev yapan başkanlarımıza teşekkür ediyorum, bundan görev alacak başkanlarımızı tebrik ediyorum. Seçim sandığı kurulana kadar Cumhur İttifakı olarak hep birlikte 'önce millet önce memleket' diyerek, her türlü çalışmayı Bursalılara layık bir biçimde ortaya koyacağız. Hedefimiz Bursa'da yaşayan bütün kardeşlerimize en güzel hizmeti sunmaktır. Hedef kitlemiz Bursalıların tamamıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili belgesel gösteriminin ardından kürsüye AK PARTİ Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş çıktı.

Kurtulmuş'un konuşmasından satırbaşları şöyle:

'24 HAZİRAN'IN TEYİDİ YAPILACAK'

"Bursa'da her konuştuğumuzda başka duygularla konuşuyoruz. Sokaklarında Osman Gazi'nin, Orhan Gazi'nin izlerinin olduğu bir şehir. Bursa'da olmak, hele hele Bursalı olmak, Allah'ın bir lütfudur. Bu seçim Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişten sonraki ilk seçim. Milletimiz 24 Haziran'ın teyidi yapacak, hangi istikamette gideceğini seçecek, Cumhurbaşkanı'mızın önünü açacak, Cumhur İttifakı'yla Türkiye yepyeni bir yola girecektir."

'AK PARTİ YERLİ VE MİLLİDİR'

"AK PARTİ nasıl bir partidir? En az iki asırdır bu topraklarda süren mücadelemizin anlamı nedir? İşimiz seçimlere girerek, bazı arkadaşlarımız seçmek değildir. AK PARTİ yüzyıllar süren bir mücadelenin özetidir. Bazı özelliklerimiz vardır. AK PARTİ, yerli ve millidir. Kökü dışarıda değil, elin gavuruna el avuç açıp dilenen bir parti değil, Osman Gazi'nin, Orhan Gazi'nin, Sultan Alparslan'ın izinde yürüyen bir partidir. Biz medeniyetimize bağlıyız. Her ağacın kendi kökleri üzerinde yükseldiğini iyi biliyoruz. Allah'tan başka hiçbir gücün önünde eğilmeyen bir topluluğuz."

'AK PARTİ REFORMCU BİR PARTİDİR'

"AK PARTİ, reformcu bir partidir. Bu memlekette hak ve özgürlüklerin, insan haklarına saygının önünü açan parti, AK PARTİ'dir. 28 Şubat'ın hemen sonrasında Uludağ Üniversitesi'nde genç kızlarımızın başörtüsü yüzünden nasıl mağdur olduklarını bu millet unutmadı. Cumhurbaşkanımız sadece bir şiir okuduğu için siyasi yasaklı hale geldi. Merve Kavalçı, 80 bin vatandaşın oyuyla milletvekili seçildi. Meclis'te yaşanan tabloyu hatırlıyorsunuz. AK PARTİ'nin reformları sayesinde bütün yasaklar ortadan kalktı. Millette ne varsa hepsi var olacak. Başörütülü de başörtülü de... Sakallı da sakalsız da... Bu millette ne varsa o olacak."

'EN BÜYÜK REFORM CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'

"AK PARTİ'nin en büyük reformu Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesini sağlamasıdır. AK PARTİ'nin Cumhurbaşkanı seçmesini önlemek için e-muhtıra verdiler. Erdoğan ve arkadaşları o muhtırayı ters yüz etti. Artık kimin Cumhurbaşkanı olacağına kapalı kapılar arkasında üç beş tane zadegan (aristokrat) karar vermiyor, siz karar veriyorsunuz. Türkiye'nin en büyük reformu budur."

'AK PARTİ KALKINMACIDIR'

AK PARTİ, kalkınmacı bir partidir. Kalkınmayı Türkiye'nin her yeri için ister. Bursa'da ne varsa Şırnak'ta da var. AK PARTİ, Türkiye partisidir, 81 milyonun partisidir. Bu salon bunun özeti. Osmanlı mirası olan ne varsa burada var. Türkiye'de ne varsa bu salonda var, Bursa'da var, AK PARTİ'nin kadrolarında var."

'AK PARTİ DÜNYA PARTİSİDİR'

"AK PARTİ, sadece Türkiye'nin değii, Orhun abidelerinden Mostar Köprüsü'ne kadar bütün gönül coğrafyamızın partisidir. AK PARTİ, dünya mazlumlarının, dünya mağdurlarının partisidir. AK PARTİ; dünya partisidir. Sadece belediye başkanlarımız için değil dünya mazlumlarının sesine ses vermek için oy istiyoruz."

'KİBİR ŞEYTAN İŞİDİR'

"Siyaset zor bir iştir. Ne makam mevki için ne mal mülk için yapılır, sadece halkın duasını ve Hak'kın rızasını kazanmak için yapılır. Önce tevazu... Kibir sahibi, olmak şeytan işidir. İkincisi samimiyet. Millet samimi olanla olmayanı sözünden gözünden yürüyüşünden tanır. Samimiyetin zıddı riyakarlıktır. Laf olsun diye şirinlik yapmayacağız. Sözümüz başka işimiz başka olmayacak. Kalbimiz ve dilimiz bir olacak. Dili konuşturan kalptir. Gayretli olacağız. Gayretin zıddı tembelliktir. Allah bizi tevazu, samimiyet ve gayretle çalışan insanlardan eylesin."

ADAYLARDA ARANAN ÖZELLİKLER

"Aday tesbitinde bazı özellikler arandı. Aday olan da aday gösterilemeyen de aynı yolun yolcusu. Ehliyet, liyakat, tevazu, samimiyet... Bunları aradık."

'BELEDİYE BAŞKANLARINDA ARADIĞIMIZ ÖZELLİKLER'

"Bundan sonra 3 temel özelliği arıyoruz: Adalet... Adalet mülkün temelidir. Adalet, boynuzu olmayan koyunun hakkını boynuzludan almak demektir. Kimseyi ayırmayacak, herkesi bir, herkesi eşit, herkesi Hazreti İnsan olarak kabul edecektir. Adaletten ayrılana zerre tahammülümüz olmayacaktır. İkinci özellik emanettir. Şehrin tamamının kendisine emanet olarak verildiği insandır, belediye başkanı. Belediye başkanlarımız, emanete asla hıyanet etmeyecektir. Emaneti 5 yıl sizin adınıza koruyacak, sizler de buna göz kulak olacaksınız. Kimse şehrin emanetine hıyanet etmeyecek. AK PARTİ olarak şehrin emanetine hıyanet edene bir dakika bile göz yummayacağız. Üçüncü temel vasıfi sadakattir. Kime?.. Millete... Sadakete ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz'da gördük. Sadakat, bizatihi milletin kendisine olmalıdır. Bunları belediye başkanlarımızdan sonuna kadar bekliyoruz."

'CUMHUR İTTİFAKI MASA BAŞINDA KURULMADI'

"Bu seçime Cumhur İttifakı altında giriyoruz. Cumhur İttifakı bir masa başı ittifakı değildir. 15 Temmuz gecesi bu milletin kurduğu kutlu bir ittifaktır. Milletin gönlüyle kurulmuş bir ittifaktır."

Kurtulmuş, konuşmasının ardından Bursa'da aday gösterilen isimleri resmen açıkladı.

İŞTE CUMHUR İTTİFAKI'NIN BAŞKAN ADAYLARI

AK PARTİ'de 15 ilçeden 11'inde isimler değişti.. Sadece Osmangazi, Karacabey, Gürsu ve İnegöl'de mevcut başkanlar yeniden aday gösterildi.

CUMHUR İTTİFAKININ BAŞKAN ADAYLARINI DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN TIKLAYIN

AK PARTİ BURSA BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

İttifakın Bursa adayları şöyle:

AK PARTİ Büyükorhan Belediye Başkan adayı Ahmet Korkmaz,

AK PARTİ Gemlik Belediye Başkan adayı Berkay Bulut,

AK PARTİ Gürsu Belediye Başkan adayı Mustafa Işık,

AK PARTİ Harmancık Belediye Başkan adayı Yılmaz Ataş,

AK PARTİ İnegöl Belediye Başkan adayı Alper Taban,

AK PARTİ İznik Belediye Başkan adayı Kağan Usta,

AK PARTİ Karacabey Belediye Başkan adayı Ali Özkan,

AK PARTİ Keles Belediye Başkan adayı Mehmet Keskin,

AK PARTİ Kestel Belediye Başkan adayı Önder Tanır,

AK PARTİ Mudanya Belediye Başkan adayı Murat Ünal,

AK PARTİ Mustafakemalpaşa Belediye Başkan adayı Mehmet Kanar,

AK PARTİ Nilüfer Belediye Başkan adayı Necati Şahin,

AK PARTİ Orhaneli Belediye Başkan adayı Ali Aykurt,

AK PARTİ Orhangazi Belediye Başkan adayı Bekir Aydın,

AK PARTİ Osmangazi Belediye Başkan adayı Mustafa Dündar,

AK PARTİ Yıldırım Belediye Başkan adayı Oktay Yılmaz,

AK PARTİ Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş.

Cumhur İttifakı, Bursa'nın 16 ilçesinde AK PARTİ, bir ilçesinde MHP adayıyla seçime girecek. Yenişehir'de AK PARTİ, MHP' adayını destekleyecek.

MHP YENİŞEHİR ADAYI

MHP Yenişehir Belediye Başkan adayı Davut Aydın.

MHP ADAYINDAN BOZKURT SELAMI

Numan Kurtulmuş tarafından sahneye davet edilen MHP Yenişehir Belediye Başkan adayı Davut Aydın, salonu dolduran AK PARTİ'lileri 'Bozkurt' selamıyla selamladı.

HAZIRLIKLAR GECE TAMAMLANDI

Törenin yapıldığı Merinos AKKM Osmangazi Salonunda hazırlıklar gece yarısı tamamlandı. Parti yöneticileri de gece salondaki hazırlıkları yerinde inceledi.

Bursa'nın 17 ilçesinden çok sayıda partili sabah saatlerinden itibaren Merinos AKKM Osmangazi Salonunu doldurdu.