Bursa
Açık
26.9°

AK PARTİ MKYK Üyesinden EYT açıklaması

EKONOMİ , 23 Ağustos 2019 Cuma, 10:18

AK PARTİ Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi, Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek'ten emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili açıklamalar geldi. "Mağduriyetlerin elbette giderilmesi gerekiyor" diyen Zeybek, EYT'lilerin iki önemli sıkıntısı olduğunu ve gerekli kişilerle görüştüğünü söyledi.

AK PARTİ MKYK Üyesinden EYT açıklaması

AK PARTİ Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi, Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, Bugün Kocaeli gazetesine EYT'lilerle ilgili şu açıklamaları yaptı:

'20 YIL HİZMET VERENE 40 YIL MAAŞ'

"EYT ile alakalı defalarca Cumhurbaşkanımızın da açıklamaları oldu. EYT konusu tamamen maddi boyutu olan, maddi boyutunun yanında geleceğe yönelik de sonuçları olabilen bir durum. O yüzden 1999'daki yasayı biz çıkarmadık. Fakat şu da bir gerçek, bu kadar, önceki dönemleri söylüyorum; 38 yaşındaki bir bayan, 43 yaşındaki bir erkeğin emekli olabildiği dönemleri yaşadık biz. Yani 18 yaşındaki bir bayan hemen sigortalı bir işe başlarsa 38 yaşında emekli olabiliyordu. Ya düşünebiliyor musunuz, en verimli yaş 38 ve biz daha sonra devletin bütçesinden 20 yıl hizmet verene 40 yıllık bir maaş ödeme durumunda bile kalabiliyorsunuz."

'BİR TAKIM HESAPLAMALAR YAPILIYOR'

"Kaldı ki ona değil vefatından sonra da çocuğuna, eşine olarak devam ediyor. Bu durum devletin bütçesini büyük oranda sarsar ve ülke olarak kalkınmanızı da engeller. EYT'lilerin hesapladıkları yaş sınırı, evet uzadı. Ben erken yaşta emekliliğe karşıyım ve herkesin de karşı olduğunu düşünüyorum. Kimse 40-50 yaşında emekli olmak istemez. Bu ülkede üretmek gerekiyor. Artık yatmamalıyız. Gelişmiş ülkeler çalışarak gelişiyorlar. Etrafınıza baktığınızda her yer emekli dolu. İnsanlar genç yaşta emekli oluyor. Tekrar çalışma hakkı isteniyor, o kişilere o imkânı verelim derken genç kesimle sıkıntı yaşanıyor. Biz çok zengin bir ülke değiliz. 2002'de iktidarı aldığımızda gerçekten kötü durumdaydık. Keşke çok gelişmiş bir ülke olsak sadece EYTlilere yönelik çalışmalarla sıkıntıları giderebilsek. Bir takım hesaplamalar yapılıyor."

'DÜNYANIN EN İYİ 5- 10 EKONOMİSİNE GİRMEK İSTİYORUZ'

"Biz enflasyonu belli bir oranda tutmaya çalışıyoruz. Büyüme oranımızı belli bir oranda tutmaya çalışıyoruz. Çünkü hedefimiz var. 2023 hedefimiz var. Hedefimize kitlenmişken bir aksaklık bizi hedefimizden uzaklaştırıyor, 1-2 yıl kayıplara neden oluyor. Hedefi olan bir ülkeyiz biz. Biz büyümek istiyoruz. Dünyanın en iyi 5-10 ekonomisine girmek istiyoruz. Daha refah bir gelecek istiyoruz. Bunun için hem hesaplı hem dikkatli olmak gerekir. Yani her adımımızın kayıt altında düzenli olması lazım. Dünü kurtarmaya kalkışırsak geçmişten farkımız olmaz. Yarınımızı göremeyiz. Kendimize her yıl hedefler koyuyoruz. Herhangi bir saldırı bizi hedefimizden uzaklaştırıyor."

'GEREKLİ KİŞİLERLE GÖRÜŞTÜM'

"EYTlilerin mağduriyetleri elbetteki giderilmesi gerekiyor. Emekli edilerek şu aşamada değil. İki noktada ben bu durumu gerekli kişilerle görüştüm EYT'lilerin iki sıkıntısı var benim gözlemlediğimİ şimdi emeklilik sebebiyle işten çıkartılıyorlar, tazminatları ödeniyor. Çünkü maaşları yüksek, yani bir kısmı. İşveren daha düşük ücretle başka bir işçi alıyor. Emekliliği gelmediği için işçimiz gidiyor başka bir iş buluyor, düşük ücretle çalışıyor ama primi oradan yatıyor. Emekli olduğunda düşük maaş bağlanacak. Bir de sağlık. Yaşı bekleyip de çalışmayanların da sağlık güvencesi sorunu var. O zaman mağduriyetler bürolarına gidilebilir. Yani emekli olduğunda maaşında hak kaybına uğramayacak ise çok bir sıkıntı yaşamaz EYT'liler. Mevcut durumumuzda maaşı düşecek. Bu durum bir mağduriyete sebep olabilir. Bu sorunlara çözüm sağlanırsa mağduriyetler giderilebilir. Ama ben yine söylüyorum erken yaşlarda emekliliğe sıcak bakmıyorum. Çünkü bizim toplum olarak üretmemiz gerekiyor."