Bursa
Parçalı Bulutlu
19.7°

AK PARTİ'li vekilden otoyolda 'klasik' şov

BURSA , 02 Ağustos 2019 Cuma, 17:16

AK PARTİ Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, İstanbul-Bursa-İzmir otoyolunu şov yoluna dönüştürdü. Esgin, 1963 model klasik otomobille Bursa-Karacabey arasında test sürüşü yaptı, fotoğraf ve görüntüleri iki gün arka arkaya basına servis etti. Kullandığı aracın başkasına ait olduğu da Esgin'in sosyal medya mesajıyla ortaya çıktı. Otoyolun devreye girmesiyle İstanbul-İzmir arası 3.5 saate düşecek. Ancak bunun sürücülere ne kadara mal olacağı henüz resmen açıklanmadı. İstanbul'dan İzmir'e otoyol ücretinin köprü geçişleriyle birlikte 300 lirayı bulması bekleniyor.

AK PARTİ'li vekilden otoyolda 'klasik' şov

Türkiye'nin en büyük yol yatırımı olarak tarihe geçen İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tamamıyla açılacak.

Dev otoyolu Cumhurbaşkanı Erdoğan hizmete açmadan önce AK PARTİ Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin test etti.

1963 model üstü açık klasik otomobiliyle normalde 1 saat süren Bursa-Karacabey arasını yarım saatte alan Esgin'in, fotoğraf ve görüntüleri ardı ardına 2 gün basına servis etmesi dikkati çekti.

Esgin, test sürüişünün ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti yakın tarihinin en büyük projelerinden birisi İstanbul ile İzmir'i entegre eden 426 kilometrelik yolun tamamını pazar günü Cumhurbaşkanımız Bursa'dan hizmete açıyor. Gurur verici bir yatırım. 2011 yılında başlanan bu yatırımın 2020 yılında tamamlamayı hedefliyorduk. Bir yıl önce tamamlamak kısmet oldu. Kurban Bayramı öncesi bu açılışın yapılması çok önemliydi. Bayram tatillerinde trafik yoğunluğu çok fazla oluyordu. Biz siyasetten memlekete millete hizmeti anlıyoruz. Bu güne kadar hep bu gaye ile gayret gösterdik. Bugün de yine Bursa Şehir Hastanesiyle birlikte Bursa - İzmir - İstanbul otoyolunun açılıyor oluşunun gururunu yaşıyoruz. Ben sayın Cumhurbaşkanımıza Bursa halkı adına teşekkür etmek istiyorum. Bu sadece insanları bir yerden bir yere ulaştıran bir yatırım değil. Hem ülkemizin, hem şehirlerimizin ekonomisine, ticaretine, tarımına, turizmine çok büyük katkılar sunacak yeni ve büyük yatırımları da ortaya koyacak bir çok gelişmenin öncülü olarak ortaya konan bir yatırım olarak görüyorum. Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 olarak sembolize ettiği hedefler aslında bu ülkenin geleceğine istikbaline yönelik hedeflerdir. Bunun mücadelesini veriyoruz. Ben bütün Bursa'lı hemşehrilerimi pazar günü otoyolun açılışına davet ediyorum" dedi.

AK PARTİ'li Esgin'in test sürüşünü yaptığı aracın bir iş adamına ait olduğu da bizzat kendisinin paylaştığı sosyal medya mesajıyla ortaya çıktı.

Esgin'in mesajını beğenenler de eleştirenler de vardı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları otoyolun sürücüler için ne kadar olacağını sorgularken, bazı vatandaşlardan "şov" eleştirisi geldi.

İstanbul-Bursa-İzmir otoyolunun toplam uzunluğu 426 km. 201 kilometre otoyol ve 33 kilometrelik bağlantı yolu daha önce etaplar halinde trafiğe açıldı. Bursa'da yapılacak törenle 192 km'lik bölümü de hizmete alınarak tamamı açılmış olacak.

AŞINMA ASFALTI DÖKÜLMEDEN AÇILIYOR

Yolu Kurban Bayramından önce açmak isteyen siyasi iktidar yüklenici konsorsiyumla görüşerek çalışmaların hızlandırılmasını istedi. Yüklenici firmalar da bunun üzerine ekip ve araç sayısı artırdı.

Otoyollar 3 kattan oluşuyor. En altta bütünlü temel, orta katta binder, en üste de aşınma asfaltı dökülüyor. İzmir Akhisar arası otoyol standardında açık. Pazar günü açılacak Bursa-Karacabey-Balıkesir ve Balıkesir-Akhisar hattı yer yer aşınma asfaltı olmaksızın binder katıyla açılacak. Yol açıldıktan sonra ilerleyen süreçte de aşınma asfaltı dökülecek. Benzer durum Bursa Çevre Yolu açılırken de yaşanmıştı.

OTOYOLDA YOLCULUK NE KADARA MAL OLACAK?

Kamuoyunun yanıtını en çok merak ettiği konu ise İstanbul-İzmir otoyolunda yolculuk yapmanın maliyetinin ne kadar olacağı.

Benzer tartışmalar İzmit Körfezi'nde inşa edilen Osmangazi Köprüsü'nün açıldığı dönemde de yaşandı. Geçiş ücretinin yüksek olması nedeniyle Osmangazi Köprüsü zorunlu olmadıkça tercih edilmiyor.

Emirsultan Meydanında tarihi gün
Emirsultan Meydanında tarihi gün
İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl
İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl
Kars her mevsim bir başka güzel
Kars her mevsim bir başka güzel
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası