Bursa
Çok Bulutlu
9.9°
enBursa Haber

AK PARTİ'li Özen: Ulaşılabilir olmaya devam edeceğim

BURSA , 06 Haziran 2018 Çarşamba, 14:31

AK PARTİ'nin 24 Haziran listelerindeki sürpriz ismi Refik Özen oldu. Aday adayı olmadığı halde bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteğiyle listeye giren Bursa 1. Bölge Milletvekili Adayı Refik Özen, 24 Haziran'ın Türkiye için viraj niteliğinde olduğunu söyledi. Bugüne kadar siyasette aldığı bütün görevlerde "ulaşılabilir" olmaya çalıştığını belirten Özen, bu tavrının devam edeceğini kaydederek, "Milletvekili olduktan sonra bir yere kaçma veya görünmeme gibi bir şansımız yok!" dedi.

AK PARTİ'li Özen: Ulaşılabilir olmaya devam edeceğim

AK PARTİ Bursa 1. Bölge Milletvekili Adayı Refik Özen, enbursa.com'u ziyaret etti. ENGÜNCEL programında Filiz Şentürk'ün sorularını yanıtlayan Özen'in mesajları şöyle:

'ADAYLIĞIM SÜRPRİZ OLDU'

"Elbette sürpriz oldu. Bu süreci de çok yakından takip etmeye çalıştım. Hem aday adaylığı süreci, mülakatlar, temayüller, kimler aday adayı olmuş. Bir siyasetçi olarak bunlar merak ettiğim hususlardı. Zaman zaman sosyal medyadan yapıcı, katkı koyucu fikirlerimizi de paylaşmaya çalıştık, ama böyle bir süreci bekliyor değildik."

'GECE GELEN TELEFONLA HAYATIMIZ DEĞİŞTİ'

"Son gece, pazartesi açıklanacaktı biliyorsunuz liste. Pazarı pazartesiye bağlayan gece 02.00-02.30 gibi genel merkezden seçim işleri başkanlığından bir telefonla hayatımız biraz değişti. Ankara'dan sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla aradıklarını ifade etmişlerdi. Evraklarımızı hazırlayıp sabah Ankara'da olmamızı, adaylık noktasında müracaatımızı talep ettiler. Bu onur verici bir şey. AK PARTİ'de böyle bir görevlendirmeden sonra hiç kimsenin yok diyebilme durumu olamazdı. Biz de aynısını yaptık. Dolayısıyla evraklarımızı hazırlayıp Ankara'ya teslim ettik. Adaylığımız Bursa'da yankı uyandırdı. Onur verici, mutluluk verici bir süreç yaşandı. Sadece AK PARTİ camiasından değil, Bursa'nın çok farklı kesimlerinden görüşü olan insanların arayıp adaylığımızdan mutlu olduklarını, desteklediklerini ifade etmesi çok mutluluk verici bir şeydi."

'ULAŞILABİLİR OLMAYA DEVAM EDECEĞİM'

"Beni tanıyan arkadaşlarımın en önemli özelliğimin ulaşılabilir olduğumu bildiklerini sanıyorum. İlde de görev yaparken, ilçe başkanlığı görevinde de mümkün mertebe hep ulaşılabilir olmaya çalıştım. Telefonu o an açamasam bile mutlaka sonradan dönerek, arkadaşın ne derdi var, onu mutlaka öğrenmeye çalışırım. Elimden ne geliyorsa gayret göstermişimdir. Bütün meseleleri çözme şansımız yok, ama ben şunu net olarak görüyorum. Vatandaş kendisinin muhatap alındığını görmek istiyor. Bütün meseleleri çözmemiz mümkün değil. Ama şunu net söylemek lazım, arkadaş senin şu şu şu sebepten dolayı olamayacak. Bu netliği gösterebilmek lazım. Eğer çözülecekse de çaba sarf edip onu nihayete erdirmek lazım. Zaten siyasetçinin görevi de bu. Bu köprüyü kurabilmek, vatandaşın karşılaştığı sorunların çözümü noktasında gayret sarf etmek. Eğer bunları yapmayacaksak, yapamayacaksak bu makamlarda olmanın da bir anlamı yok. İnşallah milletvekilliği sürecimizde de biz aynı özelliğimizi devam ettireceğiz. İşimiz kolay değil, beklentiler yüksek. Toplum içerisindeki insanlar olarak hem işimiz gereği hizmet sektörünün zorluğunu biliyorsunuz. Her gün yüzlerce insanla oturup konuşuyoruz. Dolayısıyla milletvekili olduktan sonra bir yere kaçma veya görünmeme gibi bir şansımız yok!"

'24 HAZİRAN VİRAJ NİTELİĞİNDE'

"24 Haziran seçimleri Türkiye'deki yönetim sisteminin değişimi noktasında bir viraj niteliğinde. Yeni bir sisteme geçiyoruz. Dolayısıyla bu açıdan çok önemli bir seçim. Bir cumhurbaşkanının ayrı seçildiği, ona ayrı oy verebileceğimiz, Meclis'in ayrı seçileceği yeni bir yönetim biçimiyle karşı karşıyayız. Bununla alakalı malumunuz bir referandum süreci yaşamıştık. O referandum sürecinde bu sistemi halkımıza çok iyi anlatmaya çalışmıştık. Muhalefet de farklı görüşleri, karşı tezleri ortaya koydu. Ama biz bunları söylerken, güçlü Meclis, güçlü Cumhurbaşkanlığı; bunların ne kadar önemli olduğunu, artık koalisyon dönemlerinin bittiğini, Türkiye'nin bu kaos süreçlerinden kurtulacağını sürekli anlatmaya çalıştık. Muhalefetin o dönemki söylemlerini hatırlıyorum. Artık tek adam rejiminin geldiğini, hatta diktatörlüğe kadar varan ifadelerde bulunduklarını, Meclis'in hiçbir hükmünün kalmadığını, milletvekillerinin artık yok hükmünde olduklarını söyleyerek halkımızın kafasını karıştırmışlardı. Ama bugün gelinen noktaya baktığımızda muhalefetin Cumhurbaşkanlığını kazanma gibi bir dertleri yok, ama bunu 2. tura bırakabilir miyiz, bir de Meclis'te yeterli çoğunluğu sağlayabilir miyiz, derdinde olduklarını görüyoruz. Dolayısıyla muhalefet açısından kendi içlerinde çelişkili bir süreç var. O referandum söylemleriyle bugün gösterdikleri çaba çok uyumlu değil."

'EN İYİ ADAY LİSTELERİNDEN BİRİ'

"AK PARTİ çekim gücü olan bir parti. Halkımızın sürekli teveccühünü almış ve almaya da devam eden bir siyasi oluşum. Baktığımızda 304 tane aday adayımız vardı. Bunlar içerisinden çok ince eleyip sık dokuyor genel merkezimiz. Bursa'yı yansıtan, Bursa'nın hem demografik yapısı anlamında hem iş hayatı anlamında hem teşkilat anlamında başarılı bir liste koyduğunu düşünüyorum. Hem 1. Bölgede hem 2. Bölgede, tabii ben 1. Bölgede yer alan bir milletvekili adayı olarak bugüne kadar yapılan milletvekili listeleri içerisinde en iyi listelerinden birisi diyebilirim."